Článek
Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.
Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.
Agentura AFP dnes připomněla, že toto přerušení komunikace se odehrálo i v souvislosti s tím, že jednání mezi oběma korejskými státy uvízla ve slepé uličce, dva roky po třech schůzkách severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina během roku 2018. Ale ke všeobecnému překvapení oba tábory, které jsou technicky stále ve válce, oznámily obnovení veškeré komunikace k dnešnímu ránu.
„V souladu s dohodou mezi nejvyššími představiteli přijaly Sever a Jih opatření k opětovnému otevření všech mezikorejských komunikačních linek od desáté hodiny 27. července,“ ohlásila severokorejská tisková agentura KCNA. Ta označila obnovení „horkých linek“ za velký krok k obnovení důvěry a usmíření.
Oba vůdci, kteří si od dubna posílají osobní dopisy určené ke zlepšení vztahů, se rozhodli jako první krok obnovit komunikaci, uvedla kancelář jihokorejského prezidenta. „Oba vůdci se rozhodli co nejdříve obnovit důvěru mezi oběma státy a znovu dosáhnout pokroku ve vztazích,“ uvedlo komuniké.
Mun Če-in vkládá do amerického prezidenta Joea Bidena velké naděje, že obnoví jednání o ukončení severokorejského jaderného a raketového programu, upozornila agentura Reuters.
Jihokorejský prezident patřil k hlavním architektům sblížení s KLDR v roce 2018, během zimní olympiády v Pchjongčchangu, což vyústilo v historicky první schůzku severokorejského vůdce a amerického prezidenta. Kim Čong-un a Donald Trump se po jednání v Singapuru sešli ještě dvakrát. Ale proces sbližování obou korejských států a jednání o severokorejském jaderném a raketovém programu uvízly na mrtvém bodu od fiaska druhé schůzky Kim Čong-una a Trumpa v Hanoji v únoru 2019.
Někteří experti předpovídali, že KLDR může být donucena kontaktovat USA nebo Jižní Koreu, pokud se její ekonomické potíže zhorší. Severokorejský vůdce v nedávných projevech vyzval lid připravit se na prodloužená omezení kvůli pandemii covidu-19. To může svědčit o zhoršení situace, ale zahraniční pozorovatelé neznamenali známky masového hladovění či sociálního chaosu v zemi s 26 miliony obyvateli, poznamenala agentura AP.
Oznámení o obnově komunikace přišlo právě na 68. výročí uzavření příměří, které ukončilo korejskou válku let 1950-53. Kim Čong-un vzdal úctu padlým vojákům a podle KCNA obdaroval přeživší veterány. „Horká linka“ byla v provozu s přestávkami od sedmdesátých let minulého století informuje britská BBC.
Obě země zůstávají rozděleny nejvíce opevněnou hranicí světa. Na jihu poloostrova setrvává asi 28 500 amerických vojáků k odstrašení KLDR před případnou agresí, dodala AP.