Článek
Ekologičtí aktivisté z Greenpeace zveřejnili první fotky unikátního amazonského korálového útesu, objeveného v dubnu minulého roku. Zabírá plochu 9,5 tisíce kilometrů čtverečních a dlouhý je téměř tisíc kilometrů. Nachází se v místě, kde se Amazonka vlévá do Atlantského oceánu.
Výjimečný korálový útes je ale v ohrožení. Zhruba osm kilometrů od něj totiž chtějí začít dvě společnosti průzkum mořského dna kvůli těžbě ropy. Podle Greenpeace je to ale pro korály a další vodní živočichy příliš riskantní, při průzkumu může dojít k úniku ropy.
Dá pra acreditar que os corais mal foram descobertos e já estão sob ameaça? ASSINE a petição e #DefendaOsCorais! https://t.co/E02VzNNUOd pic.twitter.com/jdkbG2DnUd
— Greenpeace Brasil (@GreenpeaceBR) January 29, 2017
Útes leží až ve 120metrové hloubce a viditelnost je v těchto vodách špatná. Aktivisté z Greenpeace teď útvar dokumentují a snaží se zabránit vydání povolení k průzkumným vrtům. Brazilská vláda už ale proces schvalování zahájila a společnosti pouze čekají na povolení.
Podle ochránců přírody je útes důležitý z mnoha důvodů. Vědce překvapilo, že byl objeven v tak nepříznivých podmínkách. Má zřejmě jedinečné schopnosti při využívání minimálního světla ke svému růstu.
Odborníci také doufají, že jeho prozkoumání povede k lepšímu poznání schopností nových druhů korálů. Jeho zachování může být i přínosem pro rybolov v amazonské pobřežní oblasti.