Článek
Vrak lodi je podle vědců s největší pravděpodobností australskému pobřeží vzdálen nějakých 17 tisíc kilometrů, informuje americká CNN. Po Cookově zaoceánských plavbách Britové loď používali pro potřeby armády a zapojili ji i do války o nezávislost Spojených států.
Kromě přepravy britských vojáků sloužila loď také jako dočasné vězení pro americké rebely. Po vstupu Francie do konfliktu na straně amerických rebelů nakázalo britské vedení loď, tehdy už přejmenovanou podle lorda Sandwiche, společně s dalšími plavidly potopit nedaleko Rhode Islandu.
Americká armáda byla zformovaná na pevnině a Francouzi poslali své posily po moři. Britové si byli vědomi nebezpečí, které francouzská flotila představovala, proto v poměrně mělkých vodách měly potopené vraky sloužit jako barikáda,” řekl CNN Kathy Abbassová.
Abbassová vede výzkumný tým rhodeislandských námořních archeologů (RIMAP), kteří vrak Cookovy lodě hledají. S pátráním začal její tým v devadesátých letech, kdy se dostal k dokumentům o potopení lodí.
Na základě dokumentace vědci vytipovali třináct míst, kde mohly být lodě potopeny a počet potenciálních cílů nyní snížili na dva. Nejslibněji podle RIMAP působí oblast u pobřeží ostrova Goat Island nedaleko Newportu.
Vědci mají 21. září představit 3D model vraku a jeho okolí. Podrobnější zkoumání místa má začít s novým kalendářním rokem. Pátečního představení se má podle CNN zúčastnil také ředitel australského Národního mořského muzea Peter Dexler.
V případě potvrzení nalezení vraku lodi Endeavour se podle CNN zřejmě strhne bitva o její vlastnictví. Loď si nárokují vlády Austrálie, Nového Zélandu, Spojených států i Velké Británie.
Postava Jamese Cooka se v posledních letech v Austrálii stala také důvodem kontroverzí, podobně jako je přehodnocována role Kryštofa Kolumba při evropském objevení Severní a Jižní Ameriky. S příchodem Evropanů jsou v Austrálii mimo jiné spojené etnické čistky a systematické utlačování původních obyvatel.
Cookovu sochu loni v Sydney doplnila sprejem napsaná hesla upozorňující na perzekuce původního australského obyvatelstva nebo hesla vyzývající ke změně data příslušícího oslavám zřízení australského státu.
Australský den připadá na 26. ledna a odkazuje k roku 1788, kdy byla v Austrálii zřízena britská kolonie. Svátek podle CNN slaví převážně potomci bílých kolonizátorů, zatímco původní australští obyvatelé proti němu veřejně protestují už od roku 1938.