Článek
Chytrý není samotný úl, ale jeho podstavec, ve kterém je všechno potřebné. Čtyři senzory dokážou hlídat teplotu vně i uvnitř úlu, váhu včelstva, aby bylo jasné, kolik medu vyprodukovalo nebo jestli ho někdo nevykradl, i tlak a vlhkost.
Nový nástroj mají včelaři k dispozici díky takzvanému internetu věcí. Senzory jsou neustále připojeny k síti, a každý chovatel tak může svoje včelstvo monitorovat online na portálu vcelstva.czu.cz, kdy chce.
Projekt může pomoci hlavně začínajícím včelařům.
„Ty začátky bývají problematické. Včelaři otevírají úly mnohdy zbytečně a dochází k úhynu roje. Takhle je budou moci sledovat na dálku," vysvětlil Seznam Zprávám Jan Bartoška z České zemědělské univerzity, který je jedním z koordinátorů projektu #BeeTech.
Pro začínající i vědce
Plán využití chytrých úlů je ale daleko ambicióznější.
Dlouhodobý cíl je nashromáždit dostatek dat, aby chytrý systém dokázal rozpoznat konkrétní aktivitu v úlu. A včelař buď dostal upozornění ve formě SMS, nebo e-mailu, že jde o nečekanou situaci, nebo naopak zprávu, že se i přes zachycený výkyv nic neděje.
Pro vědce z univerzit je to zase příležitost, jak lépe světu včel porozumět a taky zjistit, jak a jestli na ně působí třeba postřiky a jiní škůdci.
Na projektu vedle České zemědělské univerzity spolupracuje také firma IBM, jež zajišťuje zpracování a vyhodnocování dat ze senzorů, a T-Mobile, který se stará o to, aby mohly být úly online.
Na to, jak chytrý úl vypadá a jak se používá, se podívejte ve videu nad článkem.