Článek
Americký prezident Donald Trump i jeho ministr financí Steven Mnuchin zdůraznili, že chtějí vidět, zda čínská strana podmínky první fáze dohody dodržuje. Odborníci tedy nynější úmluvu považují spíše za svého druhu klid zbraní než za mírovou smlouvu. O druhé části obchodní dohody se podle Trumpových slov začne vyjednávat brzy, v platnost však vejde nejdříve po listopadových prezidentských volbách.
Součástí první části dohody, kterou podepsali americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che, má být podle médií i závazek Číny nakupovat ve velkém americké zboží. Jak uvádějí americké zdroje, Peking souhlasil, že během dvou let nakoupí další americké průmyslové výrobky za 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč).
Dopady obchodní války
Ve Spojených státech přinesla obchodní válka problémy zemědělcům i výrobcům a vyústila ve vyšší ceny pro spotřebitele. V jiných zemích konflikt také způsobil řadu komplikací, byť některé těžily z nárůstu exportu potřebného k zaplnění mezer na trhu. Spory navíc vedly k nestabilitě akciového trhu.
Pomyslná přestřelka mezi velmocemi byla mezinárodně kritizována, i přes všeobecný nesouhlas však většina zemí stála za americkým prezidentem. Nelibosti se prezident Trump nevyhnul ani doma, kde s ním nesouhlasili někteří podnikatelé a zemědělské organizace. Rovněž mezi politiky USA byly reakce rozporuplné, většina z nich se však shodla, že na Čínu je třeba vyvíjet tlak.
Dopady na světovou ekonomiku
Výsledkem obchodní války bylo jednoznačné zpomalení globálního hospodářského růstu. Mezinárodní měnový fond ve zprávě, která byla zveřejněna v dubnu loňského roku, snížil jeho prognózu na rok 2019 z očekávaných 3,6 na 3,3 procenta. Současně upozornil, že obchodní spory mohou dále omezit světový ekonomický růst a pokračovat může i oslabování investic.
Některá média zmiňují, že obchodní konflikt a následné zpomalení světového obchodu nejvíce dopadá na Evropskou unii. Export z EU se ve třetím čtvrtletí letošního roku snížil proti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta, zatímco import klesl o 0,4 procenta.
Pokles dovozu a vývozu zaznamenaly všechny velké evropské ekonomiky. „Propad exportu v EU byl mnohem výraznější než pokles o 0,7 procenta, který vykázala celá skupina největších ekonomik světa G20,“ píše Financial Times s odvoláním na Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
„Evropský obchod výrazně ovlivňuje nejistota kolem obchodní války a kolem brexitu,“ upřesnil ekonom Timme Spakman ze společnosti ING.