Článek
V kavárně Bitcoin Coffee v Holešovicích zákazníci účtenku se zkratkami jako FIK (fiskální identifikační kód) nebo BKP (bezpečnostní kód poplatníka) nedostanou.
Provozovatelé se rozhodli elektronickou evidenci bojkotovat.
„Paralelní Polis se orientuje na propagaci technologií svobody a na upozorňování rostoucích autoritářských tendencí státu v ekonomické oblasti i v oblasti osobního soukromí. EET chápeme jako radikální vpád do této svobody," uvedl pro Seznam Zprávy Martin Šíp, jeden z koordinátorů projektu Paralelní Polis.
Jak elektronická evidence tržeb funguje? Odpoví video:
Organizace si tím ale zadělává na problém. I přesto, že se v kavárně neplatí korunami, ale bitcoiny, tedy internetovou kryptoměnou.
„Co se týče povinnosti evidovat tržby, platba uskutečněná virtuální měnou bitcoin splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu,” vysvětluje Petra Pelachová z Generálního finančního ředitelství.
„Jsme si vědomi toho, že se stavíme proti zákonu, chápeme ho ale jako nemorální a chceme na to upozornit. Jsme připraveni bojovat," říká k tomu Šíp.
Psali jsme o EET
Povinnost evidovat tržby mají od nynějška podnikatelé v pohostinství, tedy hlavně restaurace a hotely. Podle odhadů je do první fáze zapojeno čtyřicet až padesát tisíc subjektů.