Článek
Volební preference hnutí ANO zůstaly od října beze změn navzdory demonstracím proti předsedovi Andreji Babišovi. ANO stále dominuje s 30,5 % hlasů.
Nejsilnější podporu má hnutí zejména mezi lidmi nad 55 let a lidmi se středním vzděláním. Vychází to z listopadového volebního modelu agentury Median.
Babišovo hnutí si navíc mírně polepšilo v měření takzvaného volebního potenciálu – tedy v počtu voličů, kteří o volbě hnutí vážně uvažují. Těch je momentálně 36,5 %. „Oproti říjnu se volební potenciál ANO zvýšil o 3 %, což může být způsobeno nárůstem podpory hnutí mezi lidmi nad 55 let,“ píše se v průzkumu.
O pozici druhé nejsilnější strany v Česku soupeří ODS a Piráti s 12,5 procenta. „Obě strany mají voličskou podporu především mezi lidmi s vyšším vzděláním. Piráti úspěšně oslovují mladé lidi, ODS živnostníky,“ píše Median.
Pirátům neuškodily personální spory z minulých týdnů, kdy strana hlasovala o možném odvolání svého místopředsedy Jakuba Michálka.
Do Sněmovny by se dostala ČSSD, KSČM a SPD, shodně se 7,5 procenta hlasů. Strana Tomia Okamury je podle průzkumu partají s nejvýraznějším poklesem volebních preferencí od voleb do Sněmovny v roce 2017.
Těsně kolem hranice vstupu do Sněmovny se pak pohybují Starostové a nezávislí, TOP 09 a KDU-ČSL. Starostové jsou podle čísel nejčastěji stranou druhé volby – mají vysoký volební potenciál (přes 13 %), ale malé jádro skalních voličů (kolem 2,5 %). Trikolóra Václava Klause v listopadu skončila se 2 % hlasů.
O průzkumu
· Výzkum probíhal v období 29. 10. – 30. 11. 2019 osobním dotazováním v domácnostech v kombinaci s online dotazováním, které tvoří 20–25 % respondentů
· Vzorek 1 126 respondentů ve věku 18 a více let je reprezentativní pro populaci voličů ČR
· Vysvětlení volebního modelu: přibližný odhad nejpravděpodobnějšího rozvržení podpory stran v hypotetických volbách do Sněmovny, pokud by se konaly v době dotazování
· Statistická chyba činí cca 1,5 procentního bodu u menších stran a až 3 procentní body u nejsilnějších stran