Článek
Červencový růst průmyslové výroby podle analytiků podpořilo zejména načasování celozávodních dovolených, které výrazně zvýšilo produkci automobilového průmyslu. Automobilky tradiční letní odstávky provedly až v srpnu. Pozitivně se projevilo také to, že letošní červenec měl o dva pracovní dny více než loňský. Po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně vyšší pouze o 0,1 procenta.
Výroba aut meziročně vzrostla o 13,6 procenta, produkce elektrických zařízení byla vyšší o 5,6 procenta a v případě farmaceutických výrobků byl růst 22,1 procenta. Nižší byla naopak výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o 12 procent.
Ve stavebnictví vzrostly v červenci obě dvě jeho hlavní složky. Pozemní stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, zrychlilo růst z červnových 1,5 procenta na pět procent. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, v červenci vzrostlo o 10,4 procenta, v červnu o 0,7 procenta.
V červenci se začalo stavět o 24,3 procenta více bytů než před rokem, v červnu zahájená bytová výstavba stoupla o 8,3 procenta. Letos v červenci se začalo stavět 3088 bytů. V rodinných domech počet zahájených staveb meziročně klesl o 0,2 procenta, v bytových domech vzrostl více než trojnásobně.
„Stavebnictví má šanci udržet si solidní tempo i v dalších měsících díky solidní zásobě soukromých i veřejných zakázek. Překážkou pro další růst může být nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, zásoby materiálu a kvalitně připravených projektů,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Analytici čekají, že za celý rok stavebnictví vzroste o čtyři až pět procent. Loni stouplo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003.
Červnovou bilanci zahraničního obchodu příznivě ovlivnil obchod s auty, ropou a zemním plynem a kovodělnými výrobky. Naopak nepříznivý vliv měl obchod s počítači a stroji.
„Rozhodujícím faktorem byl vyšší přebytek bilance motorových vozidel, a to především díky nárůstu vývozu o 13,7 miliardy korun,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Vývoz v červenci meziročně stoupl o 8,4 procenta na 289,6 miliardy korun a dovoz o 5,1 procenta na 289,5 miliardy korun. Obchod se státy Evropské unie vykázal v červenci přebytek 50,5 miliardy korun a byl tak meziročně o 9,2 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 0,4 miliardy korun na 48,7 miliardy korun.