Článek
Průměrnému Čechovi, jehož disponibilní majetek přesáhl jeden milion amerických dolarů (v přepočtu 21,7 milionu korun), je 53 let, je to muž, vysokoškolák a majitel či jednatel firmy. Hlavním zdrojem jeho příjmu je podnikání.
Zjištění vyplývá z osmého ročníku průzkumu J&T banky, kterého se zúčastnilo 173 českých dolarových milionářů. Cílem průzkumu bylo zmapovat investiční chování a životní styl dolarových milionářů.
Více než polovina dolarových milionářů zastává pozici majitele či jednatele firmy. 9 % je potom osobou samostatně výdělečně činnou. Stárnutí populace dolarových milionářů se projevuje v zastávaných funkcích. 14 % českých dolarových milionářů je v dozorčí radě či představenstvu. V penzi jich je 9 %. Roli zaměstnance zastává 12 % ve vedoucích pozicích a z pozice specialisty pak 2 % českých bohatých.
Nejzajímavější zhodnocení čeští dolaroví milionáři očekávají od stavebních pozemků (39 %), start-upů (35 %), rezidenčních nemovitostí (29 %) a tradičně akcií zahraničních firem (20 %). Rekordně propadla zemědělská půda (18 %), největší skok naopak zaznamenala sběratelská aktiva (20 %). Mezi ty nejčastější patří umění a starožitnosti, hodinky, známky, mince a sbírky.
Roste počet dolarových milionářů, kteří očekávají zajímavý výnos u kryptoměn. Nicméně ačkoliv je téma kryptoměn silně medializováno, tuzemští dolaroví milionáři podle průzkumu příliš nepodléhají mediálním tlakům a trendům. Za investicí vidí nejen kryptoměnu samotnou, ale i technologie potřebné pro její existenci.
K růstu jmění dolarové milionáře motivuje nejčastěji potěšení a pocit z dobře vydělaných peněz. Na dalších místech se pak v průzkumu umístila možnost pomoci ostatním nebo společenské postavení spojené s majetkem.