Článek
Londýnská City se od unijního referenda v červnu 2016 děsila scénáře, že by její velcí hráči museli znovu žádat o povolení nabízet své služby v členských státech EU. Mnoho bank, pojišťoven a dalších finanční společností taky narychlo zakládalo pobočky ve státech sedmadvacítky nebo posilovalo stávající přítomnost v těchto zemích. Vyděšené byly i evropské firmy, kterým reálně hrozilo, že zůstanou odříznuté od londýnských investičních bank.
Theresa May has struck a deal with Brussels that would give UK financial services companies continued access to European markets after Brexit https://t.co/cRzBRVnOih
— The Times of London (@thetimes) November 1, 2018
Teď podle zdrojů The Times vypadá, že je na stole provizorní dohoda, podle které by britští poskytovatelé finančních služeb sice nemuseli žádat o nové certifikace pro působení na unijním trhu, ale na druhou stranu by se museli i pro aktivity ve Spojeném království řídit unijními pravidly. Pro londýnskou vládu jde o zcela zásadní bod obchodní dohody s EU, kde jsou v sázce tisíce lukrativních pracovních míst a mnohamiliardové částky. Na novinku Timesů taky zareagovaly trhy a třeba kurz libry stoupl proti americkému dolaru o 0,6 procenta.
Brexit Secretary Dominic Raab thinks #Brexit deal will he reached by November 21st. pic.twitter.com/6FKY7Wcj05
— Laura Hughes (@Laura_K_Hughes) October 31, 2018
Ministr pro brexit Dominic Raab mezitím oznámil, že by základní brexitová dohoda mohla být dokončena k 21.listopadu. Hlavní překážkou zůstávají nadále garance pro udržení statutu quo hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Že se dohoda rýsuje, by ale potvrzovaly i kroky britské premiérky Theresy Mayové. Ta včera na setkání s předními britskými byznysmeny požádala o jejich pomoc s přesvědčováním poslanců, aby na půdě Dolní sněmovny dohodu s Evropskou unií při klíčovém hlasování „nepotopili.” Opoziční labouristé se tváří, že jakákoli dohoda těžko splní jejich 6 přísných kritérií. I mezi poslanci vládní Konzervativní strany je několik odbojných skupin, které by rýsující se dohodu mohly z různých pohnutek torpédovat. Alarmující zprávy o dopadech varianty „no deal,” tedy situace, kdy by Britové odešli z EU 29.března 2019 bez dohody, ale přece jen změnily atmosféru v londýnských politických kruzích. Šance, že by se brexitová smlouva s EU nakonec schválila, tak v posledních dnech vzrostly.