Článek
Jak vypadá severní pól Jupiteru? NASA zveřejnila 3D animaci průletu nad největší planetou sluneční soustavy. Ke tvorbě animace posloužila data nasbíraná sondou Juno. Ta obíhá Jupiter po dlouhých drahách a umožňuje tak vědcům pozorovat největší planetu sluneční soustavy z velké blízkosti.
Součástí sondy Juno je sedm vědeckých přístrojů. Jedním z nich je Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM), infračervený spektrometr a zobrazovač, který zkoumá dynamiku vrchních vrstev atmosféry Jupiteru. Při průletu nad povrchem planety JIRAM pořizuje snímky v infračerveném spektru. Nevidí tedy reálné barvy, ale teplotní rozložení atmosféry Jupiteru. NASA tyto snímky následně vyhodnocuje a také upravuje do 3D projekcí.
Žlutě jsou na videu zobrazeny oblasti, které jsou teplejší, či položené hlouběji v atmosféře Jupiteru. Tmavší odstíny pak znázorňují chladnější teploty, přičemž nejnižší z nich je -83 °C. Nejvyšší teploty v zobrazeném úseku dosahují pouhých -13 °C.
Video ilustruje pohyb tlakových níží a výší, jevů, které známe ze Země. Na Jupiteru, přestože se jeho atmosféra v mnoha ohledech liší, se chovají podobně, protože vychází ze stejných fyzikálních principů. Snímky, ze kterých animace vychází, byly zachyceny ve výšce přesahující 4200 kilometrů nad povrchem.
Sonda Juno k Jupiteru doletěla téměř po pěti letech cesty vesmírem. Kromě jeho atmosféry zkoumá také jeho měsíce.