Článek
S odvoláním na příspěvek, který na Facebooku sdílel Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, o tom v úterý informovaly Lidové noviny. Koronavirem, který se šíří z Číny, se již nakazily desítky tisíc lidí.
Kalifornská firma Gilead Sciences (ta, která vyvinula Holého léky proti HIV a co o ní Petr Zelenka napsal divadelní hru,...
Zveřejnil(a) Jan Konvalinka dne Neděle 2. února 2020
Ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthony Fauci v rozhovoru s agenturou Reuters potvrdil, že institut úzce spolupracuje s firmou Gilead Sciences na testování látky remdesivir, která byla účinná u zvířat s koronavirem SARS či virem MERS.
Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.
Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v příspěvku na Facebooku uvedl, že látku jako možný lék proti ebole pomáhal vyvíjet tým vedený jeho kolegou Tomášem Cihlářem. Epidemie tehdy ale podle Konvalinky skončila dříve, než mohla být látka řádně otestována, a mezitím se ukázalo, že je remdesivir účinný proti jiným virům, včetně koronaviru SARS a jeho příbuzného MERS.
Tomas Cihlar explains the continuing innovation by @GileadSciences in treatment, prevention and cure of #HIV pic.twitter.com/Qg9wJlkz1t
— Filippo Turrini (@filippo_turrini) October 9, 2018
Tomas Cihlar, Vice President of Virology, Gilead Sciences describing the early scientific response to the HIV pandemic. @WIPO @TrabancoMaica@MilaMaistat pic.twitter.com/bfpvqe1KZF
— Balasubramaniam (@ThiruGeneva) April 16, 2019
Cihlář patřil k žákům významného vědce Antonína Holého, který stál za vývojem antivirotik využívaných v boji s HIV a AIDS.
Remdesivir byl podle listu The Wall Street Journal patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, odkud se vir šíří, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA.
Látka tomuto pacientovi podle listu pomohla snížit teplotu a zmírnila veškeré další příznaky. Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník. Kolik pacientů experimentální léčbu remdesivirem nyní podstoupí, nechtěla mluvčí Gilead Sciences sdělit.