Článek
Dnešní demonstrace byly nejprve pokojné, později někteří z protestujících začali zapalovat auta a popelnice a střetli se s policií. Dnes rovněž vyrazily z pěti katalánských měst pochody, kterých se účastnily desetitisíce lidí. V pátek mají dorazit do Barcelony a už dnes způsobovaly komplikace na silnicích i dálnicích.
Protestující v Barceloně nejprve házeli do vzduchu stovky ruliček toaletního papíru. Organizátoři demonstrace, které se zúčastnily desetitisíce lidí, vysvětlili, že „je toho mnoho, co je třeba vyčistit“.
Tercera jornada de protestas en Barcelona tras la sentencia del juicio del 'procés' https://t.co/RUtzgoPKJW https://t.co/iLtbXwYA9F
— EL PAÍS (@el_pais) October 16, 2019
Exhibicionisme vandàlic. Joves CDR saluden a les càmeres i celebren les seves "gestes" a Gran Via de Barcelona. pic.twitter.com/Jlo3rBtHmt
— Anna Punsí (@punsix) October 16, 2019
Později se ale poklidné protesty vyhrotily a někteří z demonstrantů začali v ulicích města budovat zapálené barikády. Některé ulice byly zablokované hořícími kontejnery a automobily. Radikální demonstranti na policisty házeli kameny a lahve. Policisté při zásahu proti nim použili pěnové náboje. Střety mezi demonstranty a policií se odehrály i ve městě Girona nedaleko francouzské hranice a v dalších městech Katalánska.
La @policia @mossos abandonan Gran Vía #Barcelona #SentenciaDelProces pic.twitter.com/BUAQWcCiZ6
— Alfonso Congostrina (@alfcongostrina) October 16, 2019
🔴🔴 Mossos d'Esquadra aseguran que los manifestantes han lanzado proyectiles de pirotecnia contra el helicóptero que sobrevuela la zona de máxima tensión en Barcelona.
— La Vanguardia (@LaVanguardia) October 16, 2019
También estarían lanzando cócteles molotov contra los agentes en la Gran Vía de les Corts. #Barcelona pic.twitter.com/IUTBxczaGh
Manifestace v Katalánsku se i v pondělí na některých místech zvrhly v potyčky s policií, v úterý pak rovněž vyrostly v ulicích Barcelony barikády i s hořícími předměty. Od pondělí byly při srážkách s policií v celém regionu zraněny více než dvě stovky lidí. Dnes španělská vláda oznámila, že zraněno bylo i 72 španělských a katalánských policistů. Šéf katalánské policie Pere Ferrer řekl, že úřady čekají nové střety se separatistickými radikály.
Jen v noci na středu bylo zadrženo 51 lidí a nejméně 125 jich bylo zraněno, informovala španělská policie. Podle ministerstva vnitra bylo 29 osob zadrženo v Barceloně, kde protestující zapálili více než 150 barikád v ulicích.
Bomberos y algunos vecinos intentan apagar las llamas que han engullido cinco coches en los disturbios de esta noche en Barcelona.
— La Vanguardia (@LaVanguardia) October 16, 2019
La manifestación convocada por los CDR en la tercera jornada de protestas deja impactantes imágenes.
📸 Marc Brugat pic.twitter.com/b8V1464AEL
Politické reakce na dění v Katalánsku
Kvůli demonstracím se španělský premiér Pedro Sánchez setkal s lídry španělských opozičních stran, někteří ho vyzvali k výjimečným opatřením. To ale Sánchez zatím odmítl. Podle vlády zatím policie situaci zvládá. Sánchez tak nevyslyšel výzvu lídra lidovců Pabla Casada, aby zaslal katalánské vládě první varování před aplikováním článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje se souhlasem španělského parlamentu převzít dočasně autonomii regionu. Sánchez odmítl i návrh Casada použít zákon o národní bezpečnosti, který umožňuje Madridu převzít velení nad regionální policií.
Podle agentury AP Sánchez Casadovi řekl, že „nevylučuje žádný scénář“. „Všechno je připraveno a vláda bude konat, pokud bude třeba, odhodlaně, přiměřeně a jednotně,“ uvedla dnes madridská vláda v prohlášení. Katalánskou vládu dnes premiér vyzval, aby odsoudila násilnosti.
Předseda ultrapravicové strany Vox Santiago Abascal dokonce navrhl vyhlásit kvůli demonstracím v Katalánsku výjimečný stav. Takové opatření platilo naposledy ve Španělsku v dubnu 1975, ještě za frankistické diktatury, a vláda ho vyhlásila v Baskicku.