Článek
Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) vyčíslila sobotní oběti na 91 a uvádí, že od začátku demonstrací přišlo v Barmě o život 423 lidí. Mezi oběťmi jsou i děti mladší 16 let.
Barmánci dnes ale protesty obnovili a na dnešek jsou naplánovány také pohřby obětí sobotního násilí. Podle agentury AP se konala shromáždění ve dvou největších městech země Rangúnu a Mandalaji a někteří účastníci se opět střetli s policisty.
Na situaci v Barmě reaguje mnoho zemí. Americký minstr zahraničí Antony Blinken uvedl, že jsou USA zhrozeny a že postup bezpečnostních sil dokazuje, že je junta připravena obětovat životy občanů ve prospěch několika mála lidí. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že ho zprávy o zabíjení civilistů včetně dětí šokují.
Společnou kritickou reakci vydali i šéfové armád 12 států. „Profesionální armáda musí dodržovat mezinárodní normy, její role je lidi chránit, ne jim ubližovat,“ uvedli velitelé armád, mezi nimi německé, řecké, italské, novozélandské, jihokorejské, britské i americké.
Podle organizace Amnesty International svět nedělá dost pro to, aby násilí v Barmě učinil přítrž. Rada bezpečnosti OSN násilnosti sice odsoudila, ale neprosazuje společnou akci proti juntě, například zákaz prodeje zbraní. Agentura AP napsala, že ke stálým členům RB OSN paří Rusko a Čína, kteří Barmě zbraně prodávají a v RB OSN by podobný požadavek jistě vetovaly.
Junta v minulých dnech tvrdí, že za násilí jsou odpovědní demonstranti, protože na vojáky údajně útočí i zápalnými bombami. V sobotu bylo v Rangúnu vidět mezi protestujícími několik lidí s luky a šípy.
Bloodshed as forces open fire on protesters in Myanmar
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 27, 2021
https://t.co/wAFTiDblQa pic.twitter.com/b8s7kD3DXL
Další důkaz o krutosti vojenské junty ale přinesl v neděli server Myanmar Now. Ozbrojené síly podle serveru zaživa upálily obyvatele druhého největšího barmského města Mandalaj poté, co ho v sobotu večer střelili do hrudníku. Vojáci během přestřelky v části Mandalaje Aungmyaythazan zranili 40letého Aye Ko. Zraněného následně zatkli a položili na hořící barikádu z pneumatik.
„Křičel: Matko, pomoz mi,“ vypověděl jeden z místních obyvatel. Právě místní se snažili muži pomoci, vojáci je ale podle Myanmar Now zahnali do jejich domovů střelbou, která pokračovala ještě hodiny poté. „Střílí se tu v podstatě nonstop. Kdo mohl, už odsud utekl. Koho vojáci postřelí, toho zatknou,“ cituje server dalšího z místních obyvatel.
‘Help me, Mother’– Mandalay resident shot and burnt alive by junta’s troops
— Myanmar Now (@Myanmar_Now_Eng) March 28, 2021
Forty-year-old Aye Ko leaves behind four children. #WhatsHappeninglnMyanmar https://t.co/CdyekqpZcR
Americké velvyslanectví v Rangúnu dnes vyzvalo Američany v Barmě, aby omezili přesuny. „Musíte-li cestovat, počínejte si opatrně a zajistěte si spojení se svými blízkými po celou dobu cesty,“ uvádí se v doporučení konzulární služby.
Junta své kroky zdůvodňuje údajnými podvody při loňských volbách. Zpochybnila vítězství Národní ligy pro demokracii a zatkla její vůdkyni a političku Do Aun Schan Su Ťij, stejně jako další představitele strany.