Článek
Počet obětí protiprezidentských protestů v Nikaragui stoupl na 264 lidí. V úterý o tom informovala Meziamerická komise pro lidská práva. Nad eskalujícím násilím v šestimilionové Nikaragui vzápětí vyjádřil znepokojení generální tajemník OSN António Guterres.
„Jak zaznamenala IACHR, od začátku potlačování sociálních protestů přišlo o život 264 lidí a dalších více než 1800 jich bylo zraněno," řekl novinářům šéf komise Paulo Abrao. Meziamerická komise předtím informovala o 212 mrtvých, místní zdroje následně zvýšily bilanci na 250 mrtvých.
Střety mezi vládními jednotkami a odpůrci nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy vypukly v polovině dubna. Protestovat tehdy začali univerzitní studenti a zástupci zaměstnaneckých organizací. Jedním ze spouštěčů bylo podle zpravodajského portálu Al-Džazíra to, že vláda zanedbala řešení požáru v jedné z nejvíce chráněných přírodních rezervací v Nikaragui.
Dva dny nato vláda představila penzijní a sociální reformu, která měla snížit důchody a zvýšit odvody zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových demonstracích, které se z metropole rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila, protesty ale od té doby pokračují. Jejich cílem je teď odstoupení Ortegy, který v čele země stojí 11 let, i nezávislé vyšetření smrti demonstrantů.
Podle opozice vláda proti demonstrantům tvrdě zasahuje prostřednictvím polovojenských jednotek prezidentových příznivců i profesionálních odstřelovačů. Situaci se snaží uklidnit v zemi vlivná katolická církev, která vyjednává s oběma stranami, zatím se jí ale násilí ukončit nedaří.
Ortega odmítá odstoupit ze své funkce, a má tak stát v čele země až do roku 2021.