Článek
Pražská burza nevzkvétá. Během jednoho roku z ní pravděpodobně zmizí další titul, který má navíc v indexu PX poměrně velkou váhu. Pokud transakci mezi Avastem a společností NortonLifeLock, schválí akcionáři a regulatorní orgány, akcie Avastu pražskou burzu opustí. Pražská burza se tak zmenší téměř o čtvrtinu (viz grafika Velikost firem na pražské burze).
„Akcie Avastu patří dlouhodobě mezi pět nejobchodovanějších titulů na pražské burze, nejen z tohoto pohledu bude jejich pravděpodobný odchod pro domácí investorskou obec výraznou ztrátou,“ říká analytik serveru Patria Michal Křikava.
Hlavní trh pražské burzy ztratí v akciích Avastu rovněž jediného zástupce, který má do budoucna velmi dobré vyhlídky na růst. Investoři, kteří chtějí investovat v korunách (a tedy bez kurzového rizika), tak přijdou o růstový titul, který zároveň vyplácel zajímavou dividendu.
Prořídlý parket
Stávající akcionáři ovšem na fúzi velmi dobře vydělali. Když před třemi týdny pronikly na veřejnost spekulace o spojení obou IT firem, akcie Avastu se zhodnotily o šestinu.
Dlouhodobí investoři do české softwarové firmy, kteří nakupovali v loňském jarním propadu, nebo v minulých letech, pak mohou své zisky počítat v desítkách procent, ale i přes sto procent.
Akcionáři, kteří budou zároveň fúzi schvalovat, dostanou za své akcie Avastu kombinaci akcií amerického NortonLifeLocku a hotovosti. Pokud nové, spojené IT firmě věří, mohou si vybrat většinu v akciích. Pokud ne, mohou si většinu vzít v hotovosti.
Reputace pražské burzy stažením akcií Avastu znovu utrpí. „Odchod Avastu z pražského parketu, poškodí vnímání tuzemské burzy mezi zahraničními institucionálními investory. Negativní je i z pohledu retailových investorů, jelikož se ztenčují možnosti nákupů akcií v korunách, které nepodléhají kurzovému riziku,“ je přesvědčen portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Generální ředitel Avastu Ondřej Vlček přitom v rozhovoru se SZ Byznys vyloučil, že by se akcie nové firmy obchodovaly v rámci duálního listingu i v Praze. Podle Vlčka bude spojená firma kótovaná pouze na technologické burze Nasdaq v New Yorku.
Akcionářská volba
- Akcionáři Avastu si mohou vybrat ze dvou variant sloučení.
- První akciová varianta počítá s vyplacením hotovosti za 31 procent dosavadního podílu při ceně 2,37 dolaru (51 Kč) na akcii a zbytek, tj. 69 procent, získají podílníci Avastu v akciích Nortonu (odpovídá to hodnotě 551,1 pence za akcii Avastu).
- Druhá varianta počítá s tím, že akcionář dostane 90 procent svého podílu v hotovosti a zbylých deset procent v podobě akcií nové spojené firmy; držitelé akcií Avastu dostanou 7,61 dolaru (165 Kč) za akcii (tato varianta odpovídá 608,4 pence za akcii Avastu).
- Zakladatelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera spolu s ředitelem Ondřejem Vlčkem preferují první variantu.
Pozn.: Výpočet hodnoty Avastu je založen na závěrečné ceně akcie společnosti NortonLifeLock ve výši 27,20 USD za akcii ke dni 13. července 2021, což je poslední pracovní den před začátkem nabídkového období po začátku spekulací o transakci dne 14. července 2021, a směnného kurzu USD/GBP ve výši 1,38595 ke dni 9. srpna 2021.
Pražkou burzu brzy opustí telekomunikační firma O2, která má v indexu váhu necelá čtyři procenta. Dlouhodobě se spekuluje také o tom, že v případě ovládnutí banky Moneta Money Bank ze strany skupiny PPF, dojde ke stažení akcií i této banky. Ta má v indexu váhu osm procent.
Neveselé vyhlídky
„Mírnou útěchou pro domácí investory může být snad skutečnost, že pokud nakonec dojde ke vstupu na jednu ze západoevropských burz ze strany společností jako Sazka, EP Infrastructure, či CETIN, mohli by se tuzemští investoři dočkat obchodovaní s těmito akciemi na pražské burze skrze duální listing, jako tomu bylo v případě právě Avastu,“ myslí si Křikava.
I o tom lze pochybovat poté, co v první polovině letošního roku na poslední chvíli sešlo z plánovaného přijetí akcií Bohemia Interactive i Českých radiokomunikací na domácí burzu.