Článek
Je načase pořídit si vinný sklípek, protože světová produkce vína má klesnout na nejnižší úroveň za posledních více než 50 let.
Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) uvedla, že za letošní rok očekává snížení o 8 procent, tedy o 247 milionů hektolitrů. Podle předpovědi to bude nejhorší celosvětová sklizeň od roku 1961, kdy za slabou úrodu mohlo počasí, protože vinice v klíčových zemích, jako jsou Itálie a Francie, zpustošily výkyvy horka a chladna.
A letos může za malou sklizeň opět extrémní počasí, zejména špatné povětrnostní podmínky, jarní mráz a sucho.
„V Evropské unii byly extrémní meteorologické podmínky - od mrazu až po sucha. To výrazně ovlivnilo výrobu vína, která je historicky velmi nízká,” potvrdil Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV v Paříži.
Očekává se, že za letošní rok se vyrobí téměř o tři miliardy méně lahví vína.
Nejhorší zprávy pak čekají milovníky italských vín Prosecco a Chianti. Počasí nejvíce zasáhlo jejich tři největší pěstitele v Itálii. Produkce by tady mohla klesnout až o 23 procent.
Ostré dubnové mrazy se týkají také britských pěstitelů. Poškodily jejich produkci v některých slavných francouzských vinařských regionech, včetně Champagne, Bordeaux a Burgundska.
Průměrná cena lahve vína je už teď v Británii vyšší, od roku 2016 se zvýšila o 4 procenta na téměř 6 liber (asi 171 korun).
Cena tak pravděpodobně bude dál růst. To může znamenat i dražší víno pro Českou republiku. Anglie a další evropské země jsou ty, které k nám víno dovážejí.