Článek
Takový sešup zažily čínské burzy naposledy v roce 2015. Při jejich otevření se burzovní indexy propadly o více než osm procent, následoval také výprodej na trhu komodit včetně ropy.
Průměrný propad však skrývá fakt, že akcie mnohých společností odepsaly denní maximum ve výši deset procent a burzy s nimi přestaly dočasně obchodovat. To se podle údajů agentury Bloomberg týkalo asi 3 500 firem napříč čínskou ekonomikou. Naděje, že nervozita brzy pomine, však příliš velké nejsou.
„Pandemie podle všeho hned tak neodezní, takže bude trhy ovlivňovat delší dobu,“ myslí si například Sun Ťien-po z investiční společnosti China Vision Capital. Největší zásah dostaly akcie telekomunikačních společností, těžaři a také technologické firmy.
Čínská centrální banka v pondělí napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu Kč), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru. Banka to oznámila v neděli na svém webu.
Čínské finanční trhy byly kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku několik dnů zavřené, v pondělí se ale po delší pauze znovu otevřely a vláda měla oprávněné obavy, aby kvůli omezení ekonomické aktivity nebyly narušeny peněžní toky.
Centrální banka peníze poskytla prostřednictvím reverzních repo operací, kdy nakupuje cenné papíry, které později zase prodá. Čínské úřady slíbily, že využijí více nástrojů měnové politiky, aby zajistily dostatečnou likviditu a podpořily firmy, které epidemie koronaviru nejvíce zasáhla. Řada firem totiž poslala zaměstnance na nucenou dovolenou a přerušila činnost, aby zabránila šíření nákazy.