Článek
Léto 2013: Policisté s celníky provádějí razie v různých částech republiky. Probíhá operace s krycím názvem Rhino (nosorožec). Největší akce svého druhu zaměřená na rozkrytí nelegálního obchodu s chráněnými živočichy. Policisté mimo jiné zabaví kontraband 24 nosorožčích rohů, zadrží 16 lidí, ten sedmnáctý je na útěku. Obviněni jsou z organizovaného zločinu a putují do vazby.
Léto 2019: Gang je u soudu osvobozen. Přesně jeho 16 členů, ten sedmnáctý – Vietnamec – dostal mírný, podmíněný trest.
„Žádnému případu nesvědčí, když se táhne dlouhé roky,“ míní reportérka Marcela Sobotková, která příběh pašeráckého gangu důsledně sledovala po celou dobu. „Tento případ začal v podstatě v roce 2011, kdy celníci poprvé zjistili v průvodních dokumentech k nosorožčím rohům, že tam něco nesedí, a začali to vyšetřovat. Nejsem soudce, takže nedokážu posoudit, jaké množství přesvědčivých důkazů celníci a policie nasbírali. Nicméně to téma je v naší společnosti vnímáno jako okrajové a tomu odpovídá i počet odborníků, kteří jsou schopni podobné případy došetřit.“
Svědčí o tom i jiný případ, který Sobotková sledovala. Tehdy šlo o pašování exotických papoušků.
„Byl to poměrně dobře organizovaný gang, který se skládal z pašeráků a z chovatelů exotických ptáků. Rozprostřený byl přes celou republiku. Pašovali se buď přímo papoušci nebo vajíčka. Nabízelo se poslat to k soudu jako jednu velkou kauzu, jako organizovaný zločin, ve kterém šlo o velké peníze. Nicméně padlo rozhodnutí, že se případ rozseká na jednotlivé části podle regionů. A to byl konec. Před soud se dostal jen zlomek, většina vyšuměla doztracena.“
V případě pašeráků nosorožčích rohů šlo rovněž o obrovské peníze. Zabavené rohy měly podle celníků hodnotu v přepočtu zhruba sto milionů korun.
„Na černém trhu se cena rohoviny pohybuje okolo 60 tisíc dolarů za kilo,“ doplňuje Sobotková. „Roh dorůstá různých velikostí, v průměru mívá kolem pěti šesti kilogramů. Takže cena za jeden roh může být v přepočtu pět šest milionů korun.“
Poptávka v asijských zemích zůstává enormní. „Stále se tam šíří mýtus, že rohy mají léčebné účinky. Posledních zhruba deset let se tam navíc šíří legenda, kterou přiživují přímo pašeráci – že rohovina působí jako prevence rakoviny a má vůči ní i léčebné účinky. Což je samozřejmě obrovský tahák.“
Jak pašerácký gang fungoval, jaká byla jeho struktura? Za hlavní organizátory černého obchodu byli označeni dva podnikatelé z Prahy a dva vietnamští obchodníci. Ti si pak následně najímali tzv. lovce, kteří si zadarmo udělali výlet do Afriky, a pokud měli zájem, mohli si i zastřílet. Pokud zabíjet nechtěli, udělal to za ně někdo jiný. Cílem pak bylo rohy mrtvých zvířat napsat na tyto lovce a na jejich jména trofeje přivézt do Čech.
„Jako bílé koně si v podstatě cíleně vybírali nemajetné osoby ze severu Čech. Nezaměstnané, dělníky. Když jim nabídnete pár tisíc korun, tak po nich sáhnou. Dostali třeba 15 tisíc korun, zaplatili jim zájezd do Afriky s tím, že budou moci na safari a možná si zastřelit nosorožce,“ popisuje Marcela Sobotková.
Dovezené trofeje ovšem připadly gangu. „Následně potom, když se to celé začalo vyšetřovat, vyvíjel gang na tyto lidi tlak. Snažil se je instruovat, jak mají vypovídat před úřady, před policií a tak dále.“
S některými z bílých koní Sobotková natáčela – svorně jí tvrdili, že netušili, do čeho se namočili. „A byli skutečně vyděšení, protože organizátoři celé té operace je zastrašovali. Dokonce jeden z nich vypověděl, že mu hrozili, že ho vytáhnou před barák a zastřelí ho jako psa, protože zatím stojí vietnamská mafie a jde o obrovský byznys,“ říká reportérka.
I podle jejích poznatků může za příběhem vietnamská mafie stát. „Tohle by nemohl dělat jednotlivec. Jedna věc je dostat rohy do České republiky, což byla v podstatě legální část celé operace. Ale druhá věc je dostat to pak na černý trh v Asii. To znamená, že někdo odsud to musel převézt do Vietnamu, kde je největší poptávka, a tam to zobchodovat.“
Jaké důkazy vyšetřovatelé nashromáždili a co se bude dít dál? Je ještě šance na zvrácení soudního rozhodnutí? Podrobnosti v rozhovoru Marcely Sobotkové s investigativní novinářku Sabinou Slonkovou.
Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.
A sledujte nás také na Facebooku.