Hlavní obsah

Připíjíte silvestrovským sektem? Pak se možná účastníte rekordu

Reportáž ze Starého Plzence, kde se vyrábí Bohemia Sekt. Rozhovor s generálním ředitelem i hlavním sklepmistrem společnosti.Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy

Jednička na trhu v prodeji sektů a šumivých vín Bohemia Sekt očekává rekordy i v roce 2019. Jen v roce 2018 prodal výrobce ze Starého Plzence 29,5 milionu lahví. V tuzemsku ovládá trh šumivých vín až ze 70 procent.

Článek

„Přesná čísla za rok 2019 ještě nemáme, protože 30 procent všech celoročních prodejů sektů se uskuteční právě v prosinci a velká část dokonce v druhé polovině měsíce. Podle Retail Auditu agentury Nielsen, jejíž data zahrnují řetězce nad 400 m2 prodejní plochy, rostl maloobchodní trh sektů v listopadu za posledních 12 měsíců o 12,4 procenta a to nás naplňuje optimistickým očekáváním i co se týká prosincové sezony,“ uvedl pro Seznam Zprávy marketingový ředitel společnosti Martin Fousek. Už před časem řekl v pořadu Byznys na Seznamu ředitel Bohemia Sekt Ondřej Beránek: „I pro mě je to každý rok detektivka, ani v posledních dnech roku, kdy prodeje těchto nápojů vrcholí, netuším, kolik se vlastně prodalo a zda bude rekord.“

Jak nápoj přípitků vzniká

Zásadní roli sehrál ve staroplzenském vinařství francouzský enolog Louis Girardot. Do Čech přišel ve 40. letech minulého století vybaven nejen dokonalou znalostí technologie výroby sektů, ale i vlastním druhem kvasinek ze své rodné a proslulé oblasti Champagne. Ve Starém Plzenci učil místní enology správným postupům při výrobě nápoje. Psal se rok 1945, v závodě pracovalo deset zaměstnanců a ve sklepích dozrával první červený sekt. První lahve slavnostně otevřeli američtí vojáci v den osvobození Starého Plzence. Během oslav prý vypili 37 000 lahví.

Ve sklepích někdejšího pivovaru vzniká šumivé víno dvěma způsoby. Oba jsou francouzského původu.

„Samozřejmě tou nejstarší metodou je metoda Champenoise, kterou se připravují šampaňská vína ve Francii, je to stejná metoda, kdy se sekt prokváší přímo v konkrétních lahvích, které pak zákazník dostane přímo na stůl. Druhá metoda je charmatová, kdy se lahve nahrazují těmi o něco většími – způsob založený na prokvášení tichého vína pomocí kvasinek a likéru v uzavřených velkých tlakových nádobách,” vysvětluje hlavní sklepmistr Josef Švéda.

Bohemia sekt

výroba ve Starém Plzenci

2018: prodaných 29,5 milionu lahví

v kategorii šumivých vín a sektů: jednička na trhu v tuzemsku (60–70 %)

Vlastní kvašení tichého vína na šumivé pomocí kvasinek trvá čtyři až šest týdnů – kvasinky promění tekutinu na víno, které obsahuje oxid uhličitý. „Každý producent kvalitního šumivého vína ale ví, že ta optimální kvalita vzniká někde kolem 15, 18 i více měsíců, kdy ta láhev leží spolu s kvasinkami ve sklepě, tak jako tady vidíme v těch našich konkrétních lahvích,” říká hlavní sklepmistr. Pro vlastní kvašení je ideální teplota kolem 16 až 18 stupňů, ale pro dlouhodobé ležení ve sklepích je optimální teplota nižší, 10 až 12 stupňů Celsia.

Rekord střídá druhý

Loňský rok byl pro společnost mimořádně úspěšný. V kategorii sektů a šumivých nápojů překonali do té doby nepřekonatelný rekord z roku 1999. Na českém trhu drží v této kategorii firma 60 až 70% podíl, o zbytek se dělí celá řada značek. Jako jeden z největších konkurentů je vnímán výrobce Prosecca. Na to ale ředitel společnosti Bohemia Sekt Ondřej Beránek namítá: „Možná vás to překvapí, ale my Prosecco vůbec za konkurenci nepovažujeme. Prosecco je totiž pouze jiný druh šumivého vína. A díky němu se učí pít zákazníci i sekt a šumivá vína častěji.“

Související témata:

Doporučované