Článek
V posledních dvou dnech pracovního týdne přišly do svatovítské katedrály a do kostela sv. Benedikta na Hradčanském náměstí stovky věřících k rakvi zesnulého kardinála a někdejšího pražského arcibiskupa Miloslava Vlka.
V sobotu se s mužem, který byl v letech 1991 až 2009 hlavou katolické církve v Česku, rozloučila při smutečním obřadu v chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha i církev.
Pusťte si celý komentovaný záznam smutečního obřadu
Zádušní mši za zemřelého celebroval Vlkův nástupce, kardinál Dominik Duka, na zesnulého zavzpomínali emeritní biskup plzeňský František Radkovský a arcibiskup olomoucký Jan Graubner.
„Mnohokrát jsme s kardinálem Vlkem kráčeli touto katedrálou, ale když jsem dnes vstupoval západní branou, vybavil se mi živě okamžik, kdy jsme ji společně otvírali jako Svatou bránu Roku milosrdenství. Děkuji ti, Mílo; kéž i já jí jedenkrát projdu tam, kde - jak pevně věřím - jsi nyní ty,” zakončil úvodní řeč arcibiskup Duka.
Biskup Radkovský pak připomněl Vlkův boj s totalitní mocí komunistického Československa a připomněl i tajemství zesnulého kardinála.
„To první a základní bylo rozhodnutí pro Boha; to znamená, že už od svých mladých let, od chvíle, kdy v jeho duši zazněla touha stát se knězem, a potom vědomě vždy znovu a znovu až do své smrti, dával Boha na první místo ve svém životě, dával mu přednost před vším ostatním," uvedl plzeňský emeritní biskup.
Video: Vzpomínka na kardinála Miloslava Vlka
Podobná slova zazněla také z kondolenčního telegramu papeže Františka: „Vznáším k Bohu vroucí modlitby, aby dopřál věčné odpočinutí tomuto horlivému a obětavému pastýři," četl v zastoupení z papežovy kondolence apoštolský nuncius.
Obřad trval více než dvě hodiny a poté byla rakev s ostatky zesnulého uložena ve svatovítské hrobce arcibiskupů vedle kardinálů Karla Kašpara a Františka Tomáška.
Rakev nesli mimo jiné biskupové Tomáš Holub a Vlastimil Kročil či viceprezident České křesťanské akademie Karel Štícha.