Článek
Jelikož nejde o leukémii akutní, dá se nemoc zatím udržovat hromadou léků, které Matěj denně bere. Do budoucna však bude dárce, s nímž bude mít maximální shodu, nutně potřebovat. Mezi lidmi, kteří byli doposud v registru vedení, se takový dárce nenašel. Matějův otec Jan se proto rozhodl, že se ho pokusí aktivně hledat sám.
„Když pominul ten prvotní šok, rozhodl jsem se, že pro Matěje musím něco udělat, je to přeci moje dítě. Celý život se pohybuji ve fotbale, ať už jako hráč, rozhodčí či trenér. Mezi fotbalisty jsem viděl řadu potenciálních dárců,” popisuje Kučera, jak loni rozjížděl projekt na hledání Matějova dárce.
Nejdřív vytiskl letáky, které distribuoval mezi fotbalisty na Jičínsku, ty se ale postupně dostávaly mezi lidi dál po republice. Jan Kučera zájemce o zápis do registru dárců kostní dřeně v loňském roce dokonce sám pravidelně vozil na odběry do hradecké fakultní nemocnice. Tak se mu podařilo sehnat přes stovku nových dárců.
Letos se pak dohodl s pražským IKEMem, který rovněž registruje potenciální dárce. „Berou lidi do 40 let. Nejprve jsem tam chtěl vypravit autobus. Oni však řekli, že když se mi podaří sehnat minimálně sto lidí, přijedou dělat odběry a registrace k nám,” říká otec jedenáctiletého hocha.
Největší nábor dárců kostní dřeně v historii českého registru se pak konal na fotbalovém hřišti v Miletíně na Jičínsku. Jen během první hodiny se podařilo zapsat 155 nových dárců, což je podle koordinátorky registru Gabriely Hoškové neuvěřitelné číslo. „Je to fantastické číslo - a to ten největší nápor má ještě přijít,” uvedla Hošková, podle níž jsou na různých náborech běžné spíš desítky zájemců.
Díky sociální síti Facebook, na které Jan Kučera rozšířil informace o konané akci, nedorazili jen lidé z okolí, ale doslova z celé republiky. Prvním zájemcem o vstup do registru byl muž, který dopoledne přijel až z Olomouce. Vyplnil dotazník, absolvoval zhruba pětiminutový rozhovor se sestrou, nechal si vzít krev a vyrazil zase zpátky k domovu. Dalším přespolním byl Filip Podlipný, který na akci dorazil z Prahy. „Vzal jsem si v práci dovolenou a přijel jsem. Je to pro dobrou věc a budu rád, když to někomu pomůže,” řekl Podlipný, který kromě zápisu do registru na akci pomáhal i jako dobrovolník.
Díky své aktivitě se Jan Kučera seznámil s řadou neznámých lidí, kteří mu chtějí nezištně pomoci. Jeden z nich na podporu Matěje uspořádal podobnou akci o týden dříve ve Spořicích na Ústecku. Tam se podařilo získat 302 nových možných dárců kostní dřeně.
Krevní vzorky lidí, kteří se ve Spořicích i v Miletíně nechali do registru zapsat, poputují do laboratoří a do tří měsíců by mělo být jasné, jestli se mezi nimi nachází Matějův dárce nebo jestli mohou pomoct někomu jinému. V registru informace o možném dárci zůstávají do jeho 55 let. Dárcem se může stát každý zdravý člověk mezi 18 a 40 lety, který váží minimálně 55 kilogramů, v minulosti neprodělal žádné závažné onemocnění a nebere pravidelně léky.
Až se ten pravý dárce konečně najde a Matěj se uzdraví, chce s ním jeho otec vyrazit do Barcelony na zápas Matějova oblíbeného fotbalového klubu.