Článek
Jako druhý se umístil zakladatel továrny Škoda v Plzni Emil Škoda a jako třetí vynálezce František Křižík. Vyplývá to z výsledků, které vyhlásila Hospodářská komora, jež anketu zorganizovala. Do první desítky se nedostal žádný zástupce novodobého československého a českého podnikání po konci komunistického režimu v listopadu 1989.
Působení všech podnikatelů na prvních deseti místech žebříčku Hospodářské komory spadá do doby první republiky, nebo dokonce ještě Rakouska-Uherska. Téměř všichni podnikatelé z první desítky zemřeli ještě před nástupem komunistické totality. Pouze módní návrhářka Hana Podolská žila ještě ve druhé polovině 20. století, kdy již ale nemohla podnikat a její podnik byl znárodněn komunisty.
Na prvních deseti místech se v hlasování umístili také výrobci kol, motocyklů a aut Václav Klement s Václavem Laurinem, průmyslník Emil Kolben, zakladatel výrobce klavírů Petrof Antonín Petrof, architekt a stavebník Josef Hlávka, pilot a letecký konstruktér Jan Kašpar a slovenský architekt Dušan Jurkovič.
Podívejte se na celý ceremoniál vyhlášení Podnikatele století:
Podnikatele století dnes vyhlásil v Senátu prezident komory Vladimír Dlouhý u příležitosti slavnostního setkání ke 100 letům od založení Československa, těsné česko-slovenské hospodářské spolupráce a čtvrt století styků mezi Hospodářskou komorou ČR a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.
Dlouhý uvedl, že komora nominovala 16 podnikatelů. Následně se obrátila na všech 15.000 členů, aby o podnikateli hlasovali. „Dostali jsme zhruba tisícovku odpovědí. Ta síla meziválečných podnikatelů tam výrazně převážila,“ doplnil.
Zároveň dnes na akci udělila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oborové medaile. Získal ji předseda zahraniční sekce Hospodářské komory a obchodní ředitel firmy Transcon Ilja Mazánek a majitel výrobce kancelářského nábytku Hon Václav Hon.