Článek
Podle ruského ministerstva obrany, na které se odvolává agentura AP, došlo k vypálení varovných střel poté, co britský torpédoborec ignoroval oznámení o tom, že vplul do ruských teritoriálních vod a mohou proti němu být použity zbraně. Stroj Spojeného království se nacházel u poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.
Toho, aby torpédoborec oblast opustil, chtěla prý země dosáhnout i shozením čtyř bomb ruským bombardérem Suchoj Su-24 do jeho plavební dráhy. Zmiňované vyjádření však britské ministerstvo obrany odmítá. „Žádné výstřely na HMS Defender nesměřovaly a neuznáváme tvrzení, že do jeho dráhy byly shozeny bomby,“ napsal resort obrany na Twitteru.
No warning shots have been fired at HMS Defender.
— Ministry of Defence Press Office (@DefenceHQPress) June 23, 2021
The Royal Navy ship is conducting innocent passage through Ukrainian territorial waters in accordance with international law.
„Loď královského námořnictva pokojně proplouvá ukrajinskými teritoriálními vodami v souladu s mezinárodním právem,“ reagovalo také britské ministerstvo a informovalo o svém přesvědčení, že Rusové v dané části Černého moře prováděli dělostřelecké cvičení, před kterým námořní komunitu předem varovali.
Popření jakékoliv konfrontace ale napadá britský web BBC, jehož reportér byl na palubě britského plavidla a podle kterého byla loď Rusy obtěžována. Během události viděl alespoň 20 ruských letounů a dva čluny pobřežní stráže, které se chvílemi přiblížily až na 100 metrů.
„V rádiu zaznívala čím dál tím více nepřátelská varování - včetně toho, že někdo řekl: ‚Pokud nezměníte kurz, budu střílet.‘ Slyšeli jsme v dálce nějakou střelbu, ale panovala domněnka, že byla mimo dostřel,“ popsal zážitek reportér na palubě.
Ruské ministerstvo obrany později zveřejnilo krátké video s leteckými záběry britského torpédoborce v Černém moři, ale není z nich zřejmá žádná konfrontace.
Ruské ministerstvo obrany si podle agentury AFP také předvolalo britského vojenského přidělence z velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí ruské diplomacie později prohlásila, že ministerstvo zahraničí si předvolá i britskou velvyslankyni v Moskvě. Do vod se měla britská loď odvážit vplout až na vzdálenost tří kilometrů, opustila je ale krátce po incidentu.
„Agresivní a provokativní akce Ruska v Černém a Azovském moři i jeho okupace a militarizace Krymu představují pro Ukrajinu a její spojence trvalou hrozbu,“ napsal na Twitteru Dmytro Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí, a vyzval Severoatlantickou alianci (NATO) ke spolupráci s Ukrajinou právě v oblasti Černého moře.