Článek
Bakanov podle agentury Reuters ve svém vyjádření varoval před vytvářením „unáhlených závěrů”. Prohlásil také, že možnosti sestřelení letadla sice veřejnost věnuje nejvíce pozornosti, zároveň ale vyvolala i řadu otázek.
Írán při vyšetřování s Ukrajinou spolupracuje
Írán umožnil Ukrajině plně spolupracovat na vyšetřování středeční katastrofy ukrajinského letounu. Po pádu letadla, k němuž došlo zatím z neznámých důvodů, zemřelo všech 176 lidí na palubě. Podle západních tajných služeb sestřelila letadlo íránská raketa ruské výroby. Teherán ale odpovědnost popírá a Moskva vyzývá ke zdrženlivosti.
Ukrajinští experti získali přístup k takzvaným černým skříňkám – důležitému zařízení se záznamem technických dat letu a hlasové komunikace posádky. Podle ruských médií se na analýze budou podílet i ruští experti. Zkoumání může trvat jeden nebo dva měsíce.
Kdy dojde k analýze obsahu černých skříněk, však ještě zatím podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka není jasné. Důvod pochybovat o vstřícném stanovisku Teheránu vůči ukrajinské účasti na šetření ale podle ministra není. Prystajko zároveň v pátek prohlásil, že vyšetřování by se měla ujmout „mezinárodní koalice”.
Kyjev nevylučuje žádnou vyšetřovací verzi, ke konečnému závěru o příčině neštěstí nelze ale nyní dospět, řekl Prystajko. Podle jeho vyjádření je hlavně potřeba omezit míru spekulací.
Informace o tom, že místo dopadu letadla Íránci zahlazují s pomocí buldozerů, ukrajinská strana podle ministra nemůže potvrdit. Dodal, že odborníci analyzují několik videozáznamů, získali rovněž přístup k troskám trupu, který patřil největším ukrajinským aeroliniím UIA (ruská zkratka MAU). Žádný tlak ze strany USA ani jiných států Ukrajina necítí, reagoval šéf ukrajinské diplomacie na spekulace, že Západ nutí Kyjev, aby podpořil verzi o íránské vině.
List The New York Times na svých internetových stránkách zveřejnil video, které údajně ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště zasáhla ve vzduchu letadlo.
Mluvčí íránské vlády ale popřel, že ukrajinský letoun zasáhla raketa. Teherán zprávu označil za psychologickou válku vůči Íránu a přizval americkou firmu Boeing k vyšetřování katastrofy. Íránci tvrdí, že pravost videa o zásahu letadla raketou nelze ověřit.
Letecké neštěstí se stalo několik hodin poté, co íránská armáda vypálila rakety na dvě základny v Iráku, kde jsou rozmístěni i vojáci Spojených států. Byla to odveta za atentát na elitního íránského generála Kásima Solejmáního, který přišel o život před týdnem při raketovém útoku amerického dronu nedaleko bagdádského letiště.