Článek
Hongkongská burza podle agentury Reuters neupřesnila, proč bylo obchodování s akciemi Evergrande nyní pozastaveno. Zároveň nebylo jasné, kdo krok inicioval.
Čínská společnost uvedla, že k zastavení obchodu došlo „před oznámením obsahujícím důvěrné informace o velké transakci“. Spekuluje se o tom, že majoritní část společnosti (51 procent) by mohla koupit developerská společnost Hopson Development v hodnotě pěti miliard dolarů, uvádí britská BBC.
Evergrande se stala jednou z neproblémovějších firem v Číně a potácí se mezi chaotickým krachem s dalekosáhlými dopady, řízeným kolapsem nebo méně pravděpodobnou vyhlídkou na záchranu ze strany Pekingu. Investoři se obávají, že kolaps podniku by mohl těžce zasáhnout čínský finanční systém a že negativní dopady by se mohly rozšířit i do zbytku světa. Vzhledem k obtížím Evergrande se sháněním peněz na plnění závazků už akcie letos ztratily více než 80 procent.
Společnost Evergrande, dříve známá jako Hengda Group, založil v roce 1996 miliardář a podnikatel Chuej Kcha-jen. Ten je známý i pod jménem Sü Ťia-jin. Z malé lokální firmy vyrostl realitní gigant, ale především za pomoci vypůjčených peněz. Podle internetových stránek Evergrande Real Estate firma v současnosti vlastní přes 1 300 projektů ve více než 280 městech po celé Číně. Časopis Forbes vyčíslil osobní majetek Chueje zhruba na 11 miliard USD a firmu Evergrande zařadil mezi 500 největších firem světa, obsadila 122. příčku.
Skupina se věnuje i jiným aktivitám než výstavbě nemovitostí. Její podnikání zahrnuje výrobu elektrických aut, potravin a nápojů, vlastní také média a fotbalový klub.