Článek
Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) mířily některé útoky syrských vojsk na školy. Zemřel v nich jeden žák a tři učitelé. Incident tvrdě odsoudila humanitární organizace Save the Children, podle níž by měly být školy bezpečným útočištěm i v konfliktních zónách.
Na místě zasahovaly také týmy Lékařů bez hranic.
„Bezohlednou kampaň plnou bombardování a ostřelování mohla spustit jedině syrská vláda a její spojenci,“ řekla výkonná ředitelka Lékařů bez hranic Meinie Nicolaiová. „Už nevíme, jak máme tyto bezhlavé útoky zastavit a jak je (Asada a jeho spojence) přimět, aby se řídili mezinárodním humanitárním právem, především pravidly války (Rules of War). Již mnohokrát jsme vyzvali všechny strany syrského konfliktu, jejich spojence i Radu bezpečnosti OSN, aby udělali pro zastavení porušování těchto pravidel vše, co je v jejich silách.“
K ochraně civilistů vyzvala výkonná ředitelka Lékařů bez hranic i tentokrát. „Naše výzva k dodržování pravidel války se vztahuje na opoziční skupiny a turecké síly i na syrskou vládu a její vojenské spojence, včetně toho hlavního – Ruska,“ dodala Nicolaiová.
Bomby a granáty hustě zalidněnou oblast okolo měst Idlib a Mareet Misirin zasáhly v úterý odpoledne. Pohotovostní příjmy měly náročný večer i noc, urgentní příliv pacientů zaznamenaly tři nemocnice podporované Lékaři bez hranic.
„Někdy se jednalo o neurologická zranění, jindy jsme amputovali. Ve městě panovala hysterická situace. Zvuky bombardování a sirén lidem způsobovaly panické záchvaty. Byl to těžký a krvavý den,“ uvedl jeden z chirurgů.
Dvě nemocnice, centrální idlibská a nemocnice v Mareet Misirin, už stihly poskytnout prvotní registr pacientů. „Celkem 66 pacientů bylo těžce raněných a vyžadovali urgentní chirurgické zákroky. Nejméně 14 z nich byly děti. Obě z těchto nemocnic také evidovaly zásahy těsně vedle svých budov, často v okruhu do 100 metrů daleko. Čtyři zdravotníci pracující pro Centrální nemocnici v Idlibu utrpěli lehká zranění,“ píší Lékaři bez hranic.
„Kolik matek musí držet své dítě v náručí, zatímco všude padají bomby? Kolik otců musí uklidňovat své děti a snažit se je alespoň trochu rozveselit, zatímco se všude okolo střílí?“ ptá se Cristian Reynders, projektový koordinátor Lékařů bez hranic v severozápadní Sýrii. „Lidé v Idlibu stále doufají v jednu jedinou věc – zachránit si život. Ale jejich naděje se snižuje každou minutou i dnem,“ dodal.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na jednání Rady OSN pro lidská práva odmítl volání některých zemí po klidu zbraní s tím, že by se jednalo o „kapitulaci tváří v tvář teroristům“. Příměří by podle něj znamenalo „vzdát se před teroristy a zároveň je odměnit za jejich aktivity“. Lavrov také některé státy obvinil z toho, že chtějí ospravedlnit „skandální činy spáchané teroristickými a radikálními skupinami“.
Podle zahraničních korespondentů ve čtvrtek večer turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zahájil kvůli Idlibu mimořádné bezpečnostní zasedání.
An emergency security meeting is underway at the Turkish Presidency on Idlib.
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) February 27, 2020
Erdogan chairs the meeting.
O den dříve Erdogan prohlásil, že turecká armáda hodlá vytlačit syrské vojáky z blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť v syrském Idlibu do konce měsíce.
Boje v Idlibu se stupňují od prosince. U turecké hranice se v důsledku bojů hromadí tisíce uprchlíků. Podle agentury AP dosud v bojích zemřelo od prosince asi 300 civilistů a zhruba 900 000 lidí bylo vysídleno.