Článek
Desítky lidí, kteří přežili nacistický vyhlazovací tábor Osvětim, se sešly v této bývalé „továrně na smrt" na jihu Polska a uctily miliony obětí hitlerovského režimu. Připomněli si tak 72. výročí osvobození Osvětimi, v jehož rámci se konaly akce i jinde v Evropě a Izraeli.
Přeživší si na památku zavražděných vzali pruhované šátky symbolizující úbory, které vězni v Osvětimi museli nosit. Do tábora vstoupili přes nechvalně známou bránu s nápisem Práce osvobozuje (Arbeit Macht Frei). Společně pak došli k popravčí zdi, u které položili věnce a květiny, zapálili svíčky a pomodlili se.
Today is Holocaust Memorial Day. We honour all who perished in Auschwitz and other #WW2 Nazi German camps. #HMD2017 pic.twitter.com/MDfu9h9qgn
— Polish Embassy UK (@PolishEmbassyUK) January 27, 2017
„Dokud budu žít, nepřestanu sem chodit," řekla podle agentury AP Polka Janina Malecová, jejíž rodiče u zdi nacisté zavraždili. Většina z přeživších, kteří se připomínky osvobození zúčastnili, byli v roce 1945 ještě děti, nyní - o 72 let později - jde tedy o jednu z posledních příležitostí se sejít a uctít památku zavražděných v tak hojném počtu.
Od roku 2005 se 27. leden, kdy sovětská armáda v roce 1945 Osvětim osvobodila, celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu. V Osvětimi zahynulo nejčastěji v plynových komorách více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Celkově přišlo během holokaustu o život téměř šest milionů Židů.
Nenávist přetrvává, říká izraelský premiér
„My, co jsme byli zachráněni, nechceme, aby naše minulost byla budoucností našich dětí,” prohlásil jeden z přeživších Roman Kent. „Na Židy se znovu v evropských zemích útočí jen proto, že jsou to Židé. Znovu se malí kluci bojí nosit své jarmulky v ulicích Paříže, Budapešti, Londýna i Berlína,” řekl shromážděným prezident Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder.
Uctění obětí holocaustu ve Vídni. 27.I.1945 #Auschwitz @AuschwitzMuseum pic.twitter.com/EUhyLYxaoC
— Jan Sechter (@jan6869) January 27, 2017
Izraelský premiér Netanjahu se bojí vzestupu antisemitismu, největší nebezpečí podle něj představuje pro Židy hrozba ze strany Íránu. „Když vzpomínáme na oběti a tento zločin, nesmíme nikdy zapomenout na naši hroznou tragédii: přetrvávající nenávist k židovskému národu," prohlásil v Jeruzalémě Netanjahu.