Článek
Pro podání ústavní žaloby na prezidenta podle Kysely neexistuje mnoho návodů, jak ji sepisovat, jako třeba v soukromoprávní nebo trestněprávní praxi.
„My tady žádná vodítka nemáme. Právní úprava je dost kusá, jediný vzor, který v zásadě máme, je ústavní žaloba na Václava Klause, kdy z reakce Ústavního soudu toho příliš mnoho možné usuzovat nebylo,“ říká vedoucí katedry politologie a sociologie na Právnické fakultě UK.
Návrh na žalobu na Václava Klause v roce 2013 podalo 28 senátorů. Klausovi vytýkali vyhlášení dílčí amnestie, otálení s navrhováním ústavních soudců a další věci. Ústavní soud řízení o velezradě nakonec zastavil.
Celý pořad Výzva s ústavním právníkem Janem Kyselou:
Jak případně dopadne žaloba na Miloše Zemana, pro kterou by se muselo vyslovit nejméně 120 poslanců, Kysela odhadnout nedokáže.
„Je to možná cesta, ale nemohu říci, že by u Ústavního soudu obstála, protože může mít trochu jinou představu, jak třeba ústavní žaloby mají vypadat. Je evidentně postavená na specifické koncepci, která v zásadě líčí celé prezidenství Miloše Zemana jako jeden dlouhý pokus o podvracení ústavního systému, který má různé fáze, projevuje se různými skutky a jde o to, jestli tohle líčení celkového příběhu by pro Ústavní soud bylo přesvědčivé, nebo nepřesvědčivé. Nebo jestli by se Ústavní soud chtěl zaměřit jen na ty jednotlivé skutky a to je to, co nás zajímá,” vysvětluje jeden z nejrespektovanějších ústavních právníků v Česku.
Návrh ústavní žaloby na Zemana Senát schválil koncem července. Pokud se k němu Sněmovna nevyjádří do tří měsíců od hlasování v Senátu, bude návrh považovaný za zamítnutý.
Jak spory o ministra kultury změnily praxi jmenovaní a odvolávání členů vlády? Kde Ústava hovoří jasně a kde se právníci neshodnou?
Podívejte se na celou Výzvu s Janem Kyselou.