Článek
Prezident Miloš Zeman se zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Jako již několikrát v minulosti, přednesl na banketu projev v ruštině. Den vítězství si na ambasádě připomněli také další čeští politici včetně Zemanova předchůdce Václava Klause.
Zeman hovořil například o svém známém odporu proti obchodním sankcím vůči Rusku a o vzájemných vztazích Česka i Ruska.
Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij prohlásil, že společné vítězství nad nacismem bude vždy spojovat ruský a český národ, a poděkoval všem, kdo v České republice věnují péči památkám na rudoarmějce, kteří padli v boji za svobodu Československa.
Zmejevksij hovořil také o aktuálním vztahu Česka a Ruska. Je podle něj založen na pragmatismu a respektu. I v ekonomické oblasti podle něj navzdory stále platným protiruským sankcím nastává oživení.
Z českých politiků se na banket dostavili vedle Klause také zástupci komunistické strany - její předseda Vojtěch Filip nebo bývalý místopředseda Josef Skála. Na ambasádu přišel také předseda SPD Tomio Okamura.
Podívejte se: Na ruskou ambasádu přichází bývalý premiér Nečas a jeho paní:
Mezi hosty recepce byl rovněž bývalý ministr průmyslu a obchodu z ČSSD Jan Mládek. Jak je zvykem, akce se zúčastnilo také mnoho diplomatů, například americký velvyslanec Stephen King. Pozvání přijali i váleční veteráni a pamětníci.
V úterý, kdy se konec války a kapitulace nacistického Německa slavil v České republice, se Zeman zúčastnil pietního aktu na Vítkově. Na Pražském hradě pak jmenoval šest nových generálů. Loni prezident ceremoniál na Vítkově i ruskou recepci vynechal.
Prezident Zeman se oslav konce druhé světové války na ruské ambasádě účastnil i v předchozích letech. Když byl na banketu před pěti lety poprvé v roli prezidenta, měl několik hodin poté viditelné problémy s chůzí při slavnostním odemykání komory s korunovačními klenoty v katedrále sv. Víta. Média kvůli tomu spekulovala o jeho opilosti, Hrad prezidentovu indispozici vysvětlil tím, že měl virózu.
Následující dva roky český prezident recepci vynechal a znovu na ní vystoupil před dvěma lety. Ve svém projevu, který stejně jako dnes pronesl rusky, tehdy vyzval ke spojení sil proti terorismu.
Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě. Sovětská armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům a osvobodila většinu území Československa, kde padlo na 140 000 sovětských vojáků.
Podívejte se: Den vítězství v Moskvě (záznam vojenské přehlídky):