Článek
Tabulku nejlepších světových univerzit sestavuje výzkumná skupina QS. Podle té klesla úroveň dvou třetin britských univerzit, kdy jich celkově o nejlepší výsledek soupeří 84. Ty samé instituty se zároveň řadí mezi top 1 000 nejlepších univerzit světa.
Výsledky univerzity Cambridge se v žebříčku zhoršily nejvýrazněji a škola klesla na sedmé místo, což je nejhorší výsledek v historii. Podle jednoho z členů personálu univerzity Cambridge se škola potýká mimo jiné s klesající kvalitou výzkumů.
Jak uvádí ředitel výzkumu Ben Sowter, není pokles britských univerzit překvapením. Důvodem je brexit a finanční nejistoty, které se kolem odchodu Británie z Evropské unie zvětšují. Již od rozhodnutí o brexitu v referendu se prestiž britských univerzit každoročně snižuje.
„Aby škola zůstala i nadále privilegovaná, je nutné, aby ti, kteří mají tu moc, znásobili své úsilí ve zlepšení výuky a aby dospěli k jasnému závěru o poplatcích pro studenty z Evropské unie po brexitu,“ řekl podle serveru The Guardian ředitel výzkumu QS Ben Sowter.
Sowter nicméně dodává, že propad Cambridge v žebříčku neznamená, že se škola potýká s problémy.
„Vzdělání univerzit ve Velké Británii bylo po desetiletí jedním z nejlepších exportů do světa. Toto odvětví vytvořilo výborný výzkum, podpořilo výuku světové třídy, vytvořilo vazby na průmysl a uvítalo miliony talentovaných mladých lidí,“ uvedl Sowter.
Výsledky Cambridge mimo jiné znamenají to, že se vzdělávací institut ocitl za vysokou školou ETH v Curychu. To učinilo švýcarskou technickou univerzitu druhou nejvyšší hodnocenou institucí v Evropě po Oxfordu, který v loňském roce poprvé předstihl Cambridge.
První místo v žebříčku si stále drží Massachusettský technologický institut, druhé místo patří univerzitě Stanford, třetí příčku drží Harvard. Jedinou výjimkou se stala univerzita Oxford, která si naopak polepšila. Dostala se z pátého místa na čtvrté.