Článek
Celkové náklady spojené s přechodem na nový standard studie vyčíslila na 3,16 až 3,72 miliardy korun. Vedle nákladů domácností, státu a provozovatelů sítí zahrnují náklady držitelů kmitočtů včetně jejich ušlého zisku.
Podle údajů Českých Radiokomunikací je na příjem DVB-T2 v současnosti připraveno 30 procent diváků. Z toho 21 procent má televizi s DVB-T2 tunerem a devět procent set-top box. Celkem přijímá televizní signál terestricky 55 až 60 procent Čechů.
Náklady domácností jsou podle studie odhadnuty na základě počtu těch domácností, které nevyměnily televizor v rámci přirozené obměny po dobu provozu přechodové sítě, respektive ke konci DVB-T vysílání. Vysílání v tomto standardu má skončit v červnu příštího roku. První vysílače budou vypnuty letos na konci listopadu.
Anketa
Provozovatelům vysílacích sítí bude stát prostřednictvím Radiokomunikačního účtu kompenzovat náklady 613 milionů korun. Ty souvisejí s technickými úpravami vysílačů a uváděním do provozu nových zařízení. Do Radiokomunikačního účtu plynou peníze z využívání rádiových kmitočtů. Přímo státu vzniknou s přechodem náklady 330 až 385 milionů korun související především s informační kampaní pro domácnosti a certifikací přijímačů.
Přechod na DVB-T2 se týká celé Evropy a souvisí s nutností uvolnit část televizního pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Technologie DVB-T2 je na kmitočty méně náročná než stávající DVB-T.