Hlavní obsah

Přerovská Laguna prochází speciální očistou, potrvá do podzimu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Přerovská vodní nádrž Laguna prochází od začátku května šetrnou očistou, pomocí speciální bakteriální směsi ji budou odborníci v příštích měsících zbavovat letitých nánosů bahna.

Článek

„Město bude stát vyčištění jejího dna o rozloze 2,75 hektaru bezmála 290 000 korun, vyjde tak mnohem levněji než dříve používané čištění bagrem. Práce potrvají do podzimu,“ řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Laguna je součástí přerovské rekreační oblasti, právě nánosy bahna však už několik let odrazují obyvatele od koupání v nádrži.

„Projekt začal 1. května a končit bude v měsíci říjnu v době, kdy teplota vody začne klesat pod 10 stupňů. Přesné datum tedy bude určeno až na podzim v závislosti na teplotních podmínkách,“ uvedla Chalupová. Doplnila, že na ošetření Laguny bude použito 152 kilogramů této směsi.

Podle mluvčí se předpokládá úbytek bahna o 20 centimetrů, což při ploše 2,75 hektaru představuje 5500 metrů krychlových. Bakteriální směs, která se aplikuje na vodní hladinu, způsobí rozklad organického bahna, zastaví hnilobný proces, sníží množství sinic i zelených řas a zvýší koncentrace kyslíku ve vodě. Přípravek loni vyzkoušeli na městském rybníce rybáři a s výsledkem byli spokojeni. Vrstva bahna se tam snížila o 11 centimetrů.

Laguna, která je součástí odpočinkové zóny Přerova, je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Na začátku 80. let minulého století patřila k vyhledávaným místům k rekreaci, později se sem však kvůli nánosům bahna Přerované přestávali chodit koupat. Situace se ještě zhoršila po povodni v roce 1997. Na podzim roku 2008 město Lagunu nechalo vyčistit sacím bagrem. Práce trvaly šest týdnů přišly na 3,5 milionu korun. Kromě ceny byl problém i s odvozem, uskladňováním a likvidací mnoha tun bahna. Bagrovat se navíc muselo v době, kdy hrozilo co nejmenší ohrožení živočichů, kteří ve vodě žijí, především pak škeble rybničné.

Aplikace speciální směsi, která rozloží usazeniny na vodu a oxid uhličitý, jenž se vyvětrá do ovzduší, je podle zástupců města k vodním organismům šetrná. „Právě pro svou ekologičnost a efektivnost dostal přípravek, který jsme zvolili, povolení k aplikaci v nejvyšším ochranném pásmu vod Štrbského plesa ve Vysokých Tatrách, kde se kvalita vody zlepšila natolik, že je průhledná do osmi metrů z počátečního půl metru,“ dodala Chalupová. Čištění dna touto novou metodou navíc neomezí na Laguně rekreanty ani rybáře.

Doporučované