Článek
Záměrně nepřiznávají všechny příjmy nebo odklánějí majetek. Rodiče před soudy často lžou o svých příjmech, aby nemuseli platit vyšší alimenty. Soudce pak vyměří alimenty v řádu stokorun.
Díky úternímu verdiktu Ústavního soudu teď bude mnohem složitější podávat nepravdivé údaje o majetkových poměrech. „Jde o přelomový rozsudek,“ řekla v rozhovoru pro Seznam.cz Iveta Novotná, ředitelka asistenčního programu Vaše Výživné.
Verdikt pomůže odstranit jakousi šedou zónu. Ta vznikla kvůli nedostatečné kapacitě soudů. Ty totiž nezvládaly kvůli zahlcenosti detailně prozkoumávat majetkové poměry rodičů. Podle některých právníků by rozsudek Ústavního soudu mohl znamenat, že budou soudy v řízení o alimentech daleko přísnější.
V úterý Ústavní soud rozhodoval ve sporu, v němž existovaly pochybnosti o skutečných otcových příjmech. Zámečnickou firmu přepsal na svého zaměstnance, trpěl navíc závislostí na hazardu. „Že někdo vynakládá peníze na hazard, nevypovídá o jeho špatných majetkových poměrech, ale přesně naopak, o jeho dobrých majetkových poměrech," uvedl soudce Jaromír Jirsa.
Rozsah vyživovací povinnosti je daný vedle majetkových poměrů rodiče i potřebami dítěte, které závisí zejména na jeho věku a zdravotním stavu. Dále se přihlíží k tomu, jakým způsobem se dítě připravuje na své budoucí povolání a také k jeho mimoškolním aktivitám či koníčkům.