Článek
Na středečním setkání se svými podporovateli ve Wisconsinu zvolil americký prezident pro některé překvapivě smířlivou rétoriku. „Jakékoliv činy nebo výhrůžky politického násilí jsou útokem na naši demokracii samotnou. Žádný národ nemůže uspět, když bude tolerovat násilí nebo výhrůžky násilím jako způsob politického zastrašování, nátlaku nebo kontroly. Všichni to víme. Takovému jednání se musíme postavit a tvrdě ho postihovat. Chceme, aby všechny strany vycházely společně v míru a harmonii,” zaznělo v Trumpově proslovu.
Slova amerického prezidenta ale poněkud kontrastují s jeho dřívějšími prohlášeními. Své politické protivníky často označuje za zločince. Pokud by demokraté po listopadových volbách ovládli Kongres, zničí tím podle Trumpa zemi. Politické soupeře, kteří se snažili zabránit jeho kandidátovi stát se soudcem Nejvyššího soudu, označil za „zlo“, připomněla agentura AP.
Nevybíravá slova prezidenta Spojených států rozvinula debatu, zda obecně nepřispívají k potenciálně nebezpečnému politickému ovzduší. Federální úřad pro vyšetřování totiž řeší další případ dvou podezřelých zásilek adresovaných politikům. Ty byly zaslány mimo jiné Baracku Obamovi, Hillary Clintonové a dalším čelným politikům Demokratické strany a televizi CNN netající se kritikou politiky vládních republikánů.
Dva balíčky byly zaslány demokratické člence Sněmovny reprezentantů Maxine Watersové z Kalifornie, která – podobně jako další adresáti – patří k terčům kritiky prezidenta Donalda Trumpa. Ten ji svého času označil za „osobu s výjimečně nízkým inteligenčním kvocientem“, s intelektem zastydlým „někde v půli 60. let“, napsala AP.
Jedna zásilka byla podle Watersové zachycena v třídírně pošty v Los Angeles, druhá jí byla zaslána do washingtonské kanceláře.
Vyšetřovatelé se také pokoušejí vystopovat zásilku, o které se domnívají, že byla adresována bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi, uvedla agentura Reuters.
Celkem bylo podle ní zachyceno nejméně osm podezřelých balíků. Žádný z balíčků nevybuchl, nikdo nebyl zraněn. Nikdo se k odeslání nepřihlásil.
Směrem k médiím volí Trump ještě ostřejší rétoriku. Prezident často označuje příběhy, které se mu nelíbí, za falešné, a novináře za „nepřátele lidu“. Ve Wisconsinu se nicméně Trump podle agentury AP zdržel své obvyklé litanie urážek jak novinářů, tak politických oponentů.