Článek
Utahovali si z brněnských politiků a nejvíce z exprimátora Romana Onderky. Z internetového vtipu s názvem Žít Brno se v roce 2014 stal politický hit. Hnutí v čele s Matějem Hollanem ovládlo komunální volby v nejlidnatější brněnské městské části a známý aktivista to dotáhl až na pozici primátorova náměstka.
Po téměř čtyřech letech Žít Brno řeší, jak zopakovat úspěch v nadcházejících volbách. Jenže v hnutí zůstává jen patnáct členů. A kandidovat chce prozatím jen pětice z nich. O jejich úspěchu nyní rozhodují v tajném hlasování Piráti. Právě na čelních místech jejich kandidátky do komunálních voleb se chtějí členové Žít Brno v čele s Hollanem, Martinem Freundem nebo Hanou Kašpaříkovou ucházet o přízeň voličů.
Hnutí Žít Brno prosadilo v Česku originální projekty sociálního bydlení nebo s Piráty rozvíjelo projekt veřejného rozpočtu, na kterém se nápady podílejí sami Brňané. Jenže přišly také problémy a kauzy. Letní ordinérní výstava aut na centrálním náměstí Svobody, bičování důtkami náměstka Hollana v ukrajinském baru nebo jeho jízda načerno městskou hromadnou dopravou.
Naposledy se zastupitelé zvolení na kandidátce Žít Brno dostali do velkých sporů kvůli hlasování o odsunu nádraží. „Je mi z vás na zvracení. Naprosto jste zradili program,” spílal hnutí jeho bývalý člen a režisér Robin Kvapil.
Ze zastupitelského klubu Žít Brno a Pirátů byla vyloučena Karla Hofmannová. Na Facebooku se tvrdě opřela do náměstka Hollana. „Mýlím se, když si myslím, že Žít Brno je ovládáno pomstychtivým, ješitným psychopatem?” napsala.
Brněnští politologové hnutí v podzimních volbách příliš šanci nedávají. „Vzhledem k okolnostem je hnutí nejspíš za hranou své expirace,“ sdělil politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink.