Článek
COVID-19 je v první fázi nenápadným onemocněním. Zároveň je ale vysoce nakažlivý. Proto se tak rychle přelil do světové pandemie. K přenosu dochází prostřednictvím kapének šířených při mluvení, kýchání nebo kašlání. Člověk se ale může infikovat i z předmětů, kterých se nakažený dotýkal.
Inkubační doba nemoci se pohybuje od 2 do 14 dnů. Průměrně pak trvá 5 až 7 dní. Nemocný ale může virus roznášet i po odeznění příznaků. Jím vylučované kapénky jsou infekční i 37 dní. V případě stolice až pět týdnů.
To je ale problém pro testování na koronavirus. Jak ukazuje graf, o kterém jako první informoval slovenský Denník N, nové rychlotesty, které Ministerstvo vnitra dopravilo také do Česka, nemusí nákazu odhalit. Tento test se vyplatí použít pouze u nemocných osob, které už mají klinické příznaky. U nich se zjistí, jestli jde o onemocnění způsobené koronavirem nebo jiným původcem nemoci. Smysl tedy má až osm dní od nakažení, jinak by mohl být výsledek falešně negativní.
Lidé bez příznaků tak sice mohou mít negativní výsledek rychlotestu, ale není u nich vyloučeno nakažení a mohou tak představovat potenciální zdroj nákazy pro své okolí. Stejně jako u pozitivně testovaných je ale nutné ověřit výsledek klasickým PCR testem.
Nejčastějšími příznaky u potvrzených případů COVID-19 jsou podle zkoumání Světové zdravotnické organizace horečka (88 %), suchý kašel (68 %), dýchavičnost (18 %), únava, bolest v krku, migrény a bolesti svalů (14 %). Mezi méně časté symptomy pak patří zimnice (11 %), závratě a zvracení (5 %) nebo průjem (4 %). Naopak rýma příznakem nákazy koronaviru není.
Asi 80 % hlášených případů v Číně mělo mírné až střední onemocnění, 13,8 % případů mělo závažné onemocnění a 6,1 % bylo kritických. Nejohroženější jsou staří lidé. U pacientů ve věku 70 až 79 let se uvádí smrtnost 4 % a nad 80 let poté již přes 8 %. Naopak u lidí pod 50 let je smrtnost výrazně pod 1 %.