Článek
„Od stavby polních nemocnic jsme zatím daleko, ale situace je velmi vážná.“ To je hlavní vzkaz z vedení krajů. Jejich krizové štáby v těchto dnech řeší navyšování kapacity lůžek. Zásadní je hlavně nedostatek personálu. Především menší nemocnice shánějí dobrovolníky.
Česko eviduje víc než 85 tisíc nakažených koronavirem, téměř tři tisíce z nich se léčí v nemocnicích.
Podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého nemocnice v Česku musejí navýšit kapacity o pět tisíc standardních lůžek a také tisícovku lůžek intenzivní péče.
Například nemocnice v Uherském Hradišti nebo v Kyjově na jihovýchodní Moravě už jsou na hraně kapacity a volají po doplnění personálu.
Jak už Seznam Zprávy informovaly, na výstavišti v pražských Letňanech může do deseti dní od nařízení vlády vyrůst polní nemocnice s pěti stovkami lůžek. Reportéři Seznam Zpráv zjišťovali, jak se chystají v krajích.
Jihomoravský kraj:
V nemocnicích v regionu nyní leží přes 400 pacientů s onemocněním covid-19. Na konci měsíce může být potřeba až trojnásobek lůžek. Ve FN Brno hospitalizují 116 nakažených, 21 z nich potřebuje intenzivní péči. „Do konce příštího týdne chceme kapacitu rozšířit na 200 lůžek,“ uvedl zdravotnický náměstek Ondřej Ludka.
V krajním řešení by pacienti mohli zamířit na brněnské výstaviště do pavilonu G2. Počítá se s kapacitou 302 lůžek. Záložní nemocnice může vzniknout v řádu několika dní. „Stavba není problém. Zásadní otázka je, kdo by se v ní staral o pacienty. V této věci se obrátím na Armádu ČR s žádostí o spolupráci a případné zajištění lékařského a ošetřujícího personálu,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Problémy jsou třeba v kyjovské nemocnici. „Leží u nás více než šedesát pacientů s covidem,“ uvedl mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. Jeden z nejmenších špitálů v kraji řeší velký problém s personálem. „Potřebovali bychom alespoň třicet dobrovolníků,“ doplnil.
Liberecký kraj:
Vedení kraje zatím žádné polní nemocnice nechystá. V krajských špitálech nyní leží 98 pacientů, z toho 19 potřebuje plicní ventilaci. „Máme nachystané další kapacity, asi 150 lůžek v České Lípě, Semilech a dalších zařízeních. Budeme si definovat časy, jak bychom postupně mohli tato místa aktivovat,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Také tam bude chybět personál. Kraj může využít přes 300 studentů zdravotnických oborů a další stovku v sociální oblasti.
Zlínský kraj:
Region patří k nejpostiženějším koronavirem v republice. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje bylo ve čtvrtek 222 pacientů s koronavirem, z toho 28 pacientů potřebovalo umělou plicní ventilaci.
Nemocnice pozastavily plánované operace a bojují s velkým nedostatkem personálu. Volají po medicích a dobrovolnících. Situaci komplikuje, že v kraji chybí fakultní nemocnice. „V uherskohradišťské nemocnici je 104 pacientů s covidem, devět z nich je na plicní ventilaci, v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je 82 pacientů a 16 z nich na plicní ventilaci,“ sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.
Královéhradecký kraj:
Také v tomto kraji chybí především zdravotnický personál. Například trutnovská nemocnice má 50 zaměstnanců v neschopnosti. „Patnáct sester je doma kvůli hlídání dětí. Další desítky zaměstnanců jsou v pracovní karanténě,“ uvedla mluvčí holdingu krajských nemocnic Lucie Chytilová. Pro covidové pacienty je vyčleněných 142 lůžek, z toho 27 intenzivních. Obsazenost je dvoutřetinová.
Vedení kraje uvažuje o zřízení „covidové nemocnice“ v prostorách nově budovaných pavilonů náchodské nemocnice. „Tyto prostory jsou ale ještě v rukou stavebníků a nejsou ještě vybavené mobiliářem. Ohledně personálu by náchodská nemocnice nedokázala chod tohoto zařízení zajistit z vlastních zdrojů,“ doplnila Chytilová.
Moravskoslezský kraj:
V regionu je nyní pro covidové pacienty vyčleněno 420 míst na jednotkách intenzivní péče i standardních odděleních. „Pacientů s covidem je přes 350, umělou plicní ventilaci potřebuje 22. Do týdne jsme schopní rozšířit kapacitu na 505 lůžek. K dispozici máme 188 ventilátorů, z toho je 60 vyčleněných pro covid,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Žádnou polní nemocnici kraj zatím neplánuje. Ohledně personálu může využít přes 1400 studentů zdravotnických škol a podobný počet v sociální oblasti.
Jihočeský kraj:
Nemocnice v kraji evidují 200 stovky covid pozitivních pacientů. „V zařízeních omezujeme plánovanou operativu. Akutní i neodkladnou péči nadále poskytujeme,“ uvedla mluvčí kraje Hana Brožková. Kraj žádné speciální nové zařízení neplánuje, vystačí si s místy v současných nemocnicích. Absence personálu řeší výpomocí studentů. „Se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity připravujeme první nasazení studentů posledních ročníků na řízenou praxi do jihočeských nemocnic, která nám pomůže řešit výpadky zdravotníků v našich nemocnicích,“ dodala Brožková.
Olomoucký kraj:
Ve Fakultní nemocnici Olomouc je nyní 78 lůžek pro covidové pacienty. „Stále držíme 50 rezervních,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Zařízení koordinuje i péči v dalších nemocnicích. „Jejich zázemí se nyní jeví jako dostatečné, k dnešnímu dni o nějakých polních zařízeních neuvažujeme,“ doplnil. Všechny nemocnice v kraji zaškolují zdravotnické pracovníky na klíčové profese.
Středočeský kraj:
Také v tomto regionu považují lůžka mimo nemocnice za extrémní scénář. „Pro nás je priorita v maximální možné míře udržet pacienty Covid+ ve stávajících lůžkových zařízeních,“ uvedla mluvčí kraje Helena Frintová. Ředitelé oblastních nemocnic počítají s navýšením kapacity lůžek v řádu stovek. „Například znovu počítáme s využitím bývalého plicního oddělení nemocnice v Kladně, které již na jaře bylo pro tento účel vyhrazeno,“ doplnila Frintová.
Pardubický kraj:
Podle vedení kraje jsou nemocnice připravené, proto žádná speciální lůžka neřeší. „Kapacitu pro covidové pacienty v nemocnicích Pardubického kraje je v tuto chvíli stále možné řešit využitím lůžkových kapacit daných zařízení,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.
Kraj Vysočina:
Pět nemocnic v kraji den za dnem vytváří stále nová místa pro covidové pacienty. K pátečnímu ránu měli k dispozici 24 lůžek JIP, dalších 23 míst s umělou plicní ventilací a 234 standardních lůžek. „Oddělení JIP je plně obsazené, standaradní lůžka téměř z devadesáti procent. V krajním případě využijeme umístění záložních lůžek ve společných prostorách nemocnic, jakou jsou chodby, nebo čekárny,“ upozornil náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Vedení kraje žádá o pomoc mediky i studenty středních zdravotních škol. „Nevylučujeme budoucí nařízení práce. Zdravotníci pracují na hranici svých možností,“ dodal náměstek.
Plzeňský, Ústecký, Karlovarský kraj údaje sumarizují a dodají později.