Hlavní obsah

Předčasný porod, hodina v sanitce. Tragický případ z pardubické nemocnice připomněl starý problém

Foto: ČTK

Porodnice rodící ženu odmítnout nesmí, přesto se to stává.

Kvůli případu malé Leontýny, která má kvůli streptokokové infekci doživotní následky, se snesla vlna kritiky zejména na pardubickou nemocnici. Smutná událost má ale ještě jednu stranu – první dvě nemocnice rodičku odmítly, i když to ze zákona udělat nesmí.

Článek

Žaloba, policejní vyšetřování, pošramocená pověst, konec ředitelky nemocnice Štěpánky Fraňkové, hrozba dalších odchodů a na krku blížící se ministerská kontrola. To je prozatím výčet následků, které pro pardubickou nemocnici má aktuální kauza. Děvčátko, které se v nemocnici narodilo v červnu, podle rodiny včas nedostalo antibiotika a nedokázalo tak porazit streptokokovou nákazu.

Ta se na dítě přenesla z matky – riziko, o kterém prý lékaři věděli a přesto včas neprovedli patřičná vyšetření. Zda a do jaké míry došlo k pochybení, prošetří znalci a policie. Kauza ale poutá pozornost ještě jedním aspektem.

Pro rodičku ve 33. týdnu těhotenství přijela záchranná služba brzy ráno v sobotu 8. června. Z Vamberku zamířili do nejbližší porodnice v Rychnově nad Kněžnou. Zařízení ji ale odmítlo – s odůvodněním, že není vybaveno pro předčasné porody. Sanitka tedy odtud vyrazila k nemocnici v Hradci Králové.

Šlo o logickou volbu – žena tam docházela do těhotenské poradny, věděli o jejích zdravotních problémech, navíc jde o velkou vybavenou fakultní nemocnici. Cestou ale posádka dostala informaci, že má Hradec plnou kapacitu, a tak je přesměrovali do nemocnice v Pardubicích. Po téměř hodině v sanitce tam potom žena během pár minut porodila holčičku.

„Rodící ženu zařízení nesmí odmítnout. A to ze zákona ani z kapacitních důvodů. Pořád k tomu ale dochází,” upozorňuje právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců. Rozhodnutí rychnovské nemocnice je podle něj ještě pochopitelné, zařízení prý mohlo usoudit, že se o nedonošené dítě nebude moci postarat.

„Chápu, že je poslali do vyššího pracoviště. Pokud ale záchranka Hradci hlásila porod, tak ji měli udělat místo a přijmout ji. Hradecká nemocnice není stan první pomoci, je to velké zařízení. Jednak by byl zásah rychlejší, ale hlavně – hradečtí pacientku znali. K pardubickým se nemusela dost dobře dostat informace o streptokokové nákaze, o které věděli hradečtí,” míní expert na zdravotní právo. Právě komplikovaná komunikace a potenciální riziko nepředání informací se podle něj odmítnutím rodičky zvýšilo.

Mezery v komunikaci

„Je to velký problém českého zdravotnictví – nepředávání informací a nespolehlivá elektronizace. Pardubičtí vůbec nemuseli pomyslet na přenos nákazy, což je neomlouvá, ale může to být jedna z příčin problému,” dodává.

Odmítnutí rodící ženy je protiprávní praxí. Znepokojivá je navíc i celková doba strávená na cestě. Ministerstvo proto bude komplikovaný převoz vyšetřovat přímo v Hradci Králové. „Příští týden jedeme situaci řešit na místě,” sdělil Seznamu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Věcí se chce zabývat i pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD. Hejtmanství už ke schůzce vyzvalo zástupce Královéhradeckého kraje a jeho Zdravotnického holdingu. „Ví, že pochybili a snaží se mlčet. Ale tím víc otázek bude. Mělo by je zajímat, co se stalo,” řekl.

Hradecká nemocnice se nařčením brání. Pokud mají plno, je podle ředitele Vladimíra Paličky převoz rodiček do Pardubic běžnou praxí. V tomto případě podle něj navíc transport nehrál žádnou roli. „Sedmnáct hodin po narození dítěte požádali pardubičtí kolegové, zda bychom holčičku, která v tu dobu již byla v kritickém stavu, převzali do naší péče. Okamžitě jsme vyslali náš speciálně vybavený převozový vůz," dodal.

Podle Dostála je však odmítání rodiček v nemocnicích poměrně častý problém. „Jde o jedno z nejdůležitějších ochranných opatření pro pacienty a rodičky a jestli ho v nemocnicích ignorují, tak je něco hodně špatně,” popsal s tím, že protiprávní odmítnutí je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se na něj lidé obrací.

Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové se sanitky v metropoli s problémy spíše nesetkávají, připouští ale, že v krajích může být situace horší. „Pokud je porodnice uzavřena plánovaně, rodičku vezeme jinam, informace přitom dostáváme pravidelně. Naše situace je ale jednodušší, protože v Praze je dostatek nemocnic na menším prostoru,” dodala.

Standard, nebo výjimka?

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý se s takovým jednáním setkal, porod ale odbavili bez komplikací v jiné nemocnici. Jde podle něj spíše o výjimečnou situaci. „Pokud by během zásahu bylo zcela evidentní, že jde o ohrožení života matky nebo dítěte, předpokládám, že by posádka trvala na předání v nejbližším zařízení. Nemocnice by situaci musela řešit i za cenu následného transportu matky nebo dítěte na vyšší pracoviště včetně případného akutního transportu neonatologického týmu,” dodal.

Podle advokáta rodičů malé Leontýny nehrála doba převozu roli, ke komplikacím podle něj došlo až při poporodní péči. Zda se informace o nebezpečné infekci pardubickým lékařům včas nedostaly nebo je podcenili, ukáže až vyšetřování. Porodnice ale už minulý týden přiznala, že došlo k nesouladu mezi doporučenými postupy a realizovanými kroky. Rodině také nabídla pomoc.

Jak bylo zmíněno, nejde o jedinou kauzu, kterou má zařízení na krku. Čelí také obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který zůstal v takzvaném bdělém kómatu. Obviněny jsou lékařka a dvě zdravotní sestry z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Každý takový případ vyvolává nedůvěru,” řekl Netolický, který uvítal odvolání ředitelky Fraňkové. Doufá, že se vše vyšetří a že se nemocnici opět podaří navrátit dobrou pověst.

Související témata:

Doporučované