Článek
Přesně před sto lety se odehrála bitva u Zborova. Bitva, která byla mezníkem rodícího se samostatného československého státu.
„To, že tu dnes stojíme jako představitelé českého státu je i zásluhou hrdinů, kteří zde před sto lety bojovali,” řekl při pietním aktu předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Text usnesení Sněmovny je již na cílovém místě.Umístili jsme jej do schránky v pomníku v Kalynivce. #legionáři #vznikČeskoslovenska #Zborov pic.twitter.com/EiQa4WG1m8
— Jan Hamáček (@jhamacek) July 1, 2017
Vítězství československých legionářů si přímo na místě bitvy připomněli představitelé České i Slovenské republiky, potomci legionářů, krajané, zástupci místních úřadů i veřejnost.
„Jmenovitě známe 234 padlých legionářů, ale do toho jsou započítaní i nezvěstní," řekl Petr Tolar z Československé obce legionářské.
Obec se snažila vypátrat i české a slovenské oběti, které u Zborova padly v rakousko-uherské uniformě; jmenovitě se dopočítala necelých dvou stovek, ale velice pravděpodobně bylo skutečné číslo mrtvých, raněných a nezvěstných vyšší. Legionáři útočili na pozice bráněné - kromě jiných jednotek - také plzeňským 35. pěším plukem a jindřichohradeckým 75. pěším plukem.
Pohled z pozice Marusja přes Údolí nadšení na Český nos. Odtud před téměř 100 lety vyrazila první vlna granátníků I. praporu 1. čs. pluku aby zahájili útok Čs. brigády u Zborova.
Zveřejnil(a) Zborov 1917 dne 30. červen 2017
Ústředním místem připomínajícím hrdinství československých legionářů je mohyla v obci Kalynivka, do které byly v roce 1922 přeneseny ostatky padlých vojáků. Nově ji opravilo Ministerstvo obrany a na její čelo se vrátila původní mosazná pamětní deska. Po sto letech se na ní objevila i jména padlých.
„Dědictví a poselství, které nám legionáři odkázali, není jenom příběhem ze zaprášeného archivu, ale je to něco, co má i velký aktuální význam v době, kdy se svět stává neklidnějším a rozkolísaným a kdy si musíme uvědomit, že za naši svobodu je zapotřebí se zasloužit a případně i bojovat,” připomněl režisér Petr Nikolaev, který připravuje film o československých legionářích Opravdoví bratři.
V bitvě u Zborova bojovalo přes tři tisíce legionářů, pro které to bylo první významné nasazení na východní frontě. I když jejich vítězství zásadně neovlivnilo průběh první světové války, mělo velký morální a politický význam. Podpořilo utváření legií v Rusku a tím i vznik samostatného československého státu.