Článek
Chybí hlavně turisté, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí zoo Helena Petáková.
„Vzhledem k situaci jsou to výborná čísla a jsem s nimi velmi spokojen. Ale nebýt covidu, čekal bych za stejné období ke sto tisícům návštěvníků,“ řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.
Od 1. do 12. července do pražské zoo přišlo 70.917 návštěvníků. V loňském roce zoo v první čtvrtině prázdnin navštívilo 78.824 lidí.
Návštěvnost zoo je nyní podle Bobka negativně ovlivněna zejména absencí zahraničních turistů v hlavním městě. Svou roli však podle něj mohou sehrávat i obavy části populace z pohybu v místech s větší koncentrací lidí a počasí.
Novinkou v letošní sezoně je od 30. května otevřená expozice australské a tasmánské fauny nazvaná Darwinův kráter. V ní se představuje dvacítka druhů zvířat z Austrálie, včetně dravých vačnatců ďáblů medvědovitých. V prostorách zoo letos vznikl také nový pavilon v expozičním celku Vodní svět a Opičí ostrovy pro kotuly veverovité, tedy malé opice z čeledi malpovitých, které obývají Jižní Ameriku. V areálu Údolí slonů jsou k vidění sloní samičky Amalee a Lakuna, které se narodily letos v březnu a květnu. Jméno Lakuna bylo zvoleno jako symbol naděje v době, kdy byla zoo zavřená, řekl už dříve Bobek.
Vládní opatření proti nemoci covid-19 uzavřela zoo veřejnosti 13. března. Znovuotevřena byla 27. dubna, kdy lidé mohli do venkovních expozic. Vnitřní expozice a pavilony jsou návštěvníkům přístupné od 25. května. V době omezeného provozu byl limitovaný počet návštěvníků. Zoo mohlo navštívit 8500 lidí denně. Finanční ztrátu, která vznikla od uzavření vládní vyhláškou do doby jejího znovuotevření v dubnu, zoo odhadovala asi na 37 milionů korun. Další finanční ztráty vznikly omezením počtu návštěvníků v minulých měsících.
Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Loni do ní přišlo 1,456.526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.