Článek
Mezinárodní festival nabídne při svém 77. ročníku čtyři desítky koncertů. Program završí koncert Vídeňských filharmoniků s Andrisem Nelsonsem, kteří mimo jiné uvedou Šestou symfonii Antonína Dvořáka. Prodej vstupenek bude zahájen 11. listopadu v 11:00 prostřednictvím festivalového webu. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Roman Bělor.
„Má obrovský symbolický význam provést Smetanovo mistrovské dílo s orchestrem složeným z hudebníků z Izraele, Palestiny a ostatních arabských zemí. Idea domova a vlasti má pro všechny velký význam, a to v mnoha ohledech,“ uvedl Barenboim, který Mou vlast na festivalu v roce 2017 uvedl s Vídeňskými filharmoniky. Tentokrát stane v čele West-Eastern Divan Orchestra, tělesa, které založil spolu s palestinsko-americkým akademikem Edwardem Saidem.
Závěrečný koncert festivalu bude řídit Andris Nelsons, který stane před Vídeňskými filharmoniky. Program nabídne díla nonkonformní ruské autorky Sofie Gubajdulinové, Dmitrije Šostakoviče a Antonína Dvořáka.
Rezidenčním umělcem festivalu se stane violoncellista Gautier Capuçon. Za událost mezinárodního dosahu pořadatelé označují projekt Prague Offspring věnovaný novinkám současné hudby. Jedním z hostů bude jeden z nejvyhledávanějších houslistů současnosti Augustin Hadelich, který zahraje za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V rámci Víkendu komorní hudby se představí korejský soubor Arete String Quartet, vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru smyčcové kvarteto, která se uskutečnila v letošním roce.
Letošní festival Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být výjimečně přítomni diváci. Pražské jaro nabídlo 23 koncertů on-line, šest z nich včetně závěrečného bylo možné uspořádat za přítomnosti publika. Předloňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru konal jen on-line.