Článek
Na protestní jízdu proti agrární politice Evropské unie se dnes ráno po 7:30 od areálu společnosti Obila v kutnohorském Karlově vydalo kolem 100 traktorů a další zemědělské techniky z Kolínska a Kutnohorska. Zemědělci se tak připojují ke společným evropským protestům. Protestní jízdy se dnes konají po celém Česku, na hranicích se Slovenskem, Polskem a Německem a také v ulicích a okolí velkých měst. Akci pořádají Agrární komora a Zemědělský svaz.
Hlavní protest je plánovaný od 10:00 do 12:00. Vyrazit by podle Agrární komory ČR mělo více než 2000 zemědělských strojů, ve Středočeském kraji zhruba 320. Středočeská policie na webu upozornila na možné dopravní komplikace v Kolíně. Doporučuje využít v čase od 8:00 do 9:00 alternativní způsob dopravy. „Zatím nemáme hlášeny žádné dopravní komplikace,“ řekla ČTK po sedmé hodině ranní policejní mluvčí Michaela Richterová.
Traktory se v koloně pohybují zhruba třicetikilometrovou rychlostí. „Jsme si vědomi toho, že dopravu budeme značně zdržovat, ale už jsme zoufalí a potřebujeme se nějak ozvat, protože to, co na nás jde z Evropy, nám život hodně ztěžuje,“ sdělil předseda kolínské agrární komory a místopředseda Zemědělské akciové společnosti Bečváry Vojtěch Kšírl.
Z Kutné Hory se stroje vybavené transparenty a vlajkami společně přesouvají po silnici I/38 do Kolína, kde se na kruhovém objezdu po průjezdu Havlíčkovou ulicí rozdělí do různých směrů. „Kutnohorští pojedou na Kačinu, část kolínských na Křečhoř, ale i do jiných směrů,“ řekl Kšírl. Do Kolína míří od Poděbrad také kolem 30 strojů z Nymburska.
Zemědělcům vadí zejména dovozy z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit. „Chápu, že na Ukrajině je velký problém, ale z pomáhajícího se nemůže stát ten, kdo sám potřebuje pomoci,“ míní Kšírl. Protesty upozorňují také na byrokratickou zátěž a dopady Green Dealu, tedy Zelené dohody pro Evropu. „Zatím přežijeme, ale co bude dál, nevím. A spousta podniků je na tom špatně už teď, protože nemají prodanou loňskou sklizeň, my naštěstí prodáno máme,“ popsal Kšírl.