Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Případů předávkování běžnými léky u dětí a dospívajících v posledních dvou letech v Česku přibylo. Otravu si nejčastěji přivodí v kombinaci s jinými návykovými látkami nebo alkoholem. Ve většině případů jde o pokus o demonstrativní sebevraždu. V jiných případech jsou mladiství ovlivněni výzvami vrstevníků na sociálních sítích. Častěji se předávkují dívky než chlapci. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).
U dětí do 15 let jsou mezi zneužívanými léky na prvním místě volně prodejný paracetamol, antidepresiva a ibuprofen, u dospívajících vedou antidepresiva, benzodiazepiny a také paracetamol.
„Od roku 2021 jsme zaznamenali enormní nárůst konzultací v souvislosti se sebevražednými pokusy dětí a mladistvých. K výraznému nárůstu dotazů došlo u dětí do 15 let, a to především od dubna 2021, kdy po dlouhodobém uzavření škol začala opět pravidelná prezenční výuka na základních školách,“ uvedla vedoucí lékařka Toxikologického informačního střediska VFN Kateřina Kotíková.
„Týdně nám přivážejí 45 dětí a mladistvých ve věku mezi 12 až 18 lety s různým stupněm intoxikace a různou kombinací užitých léků,“ řekl Petr Koťátko, primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN.
Situace se podle odborníků začala zhoršovat v době covidové pandemie v letech 2020 a 2021. Přibývá mladistvých a dětí s psychickými potížemi jako úzkosti nebo deprese, kteří potřebují medikaci. Ti si pak sami zvýší dávky užívaných léků z důvodu rychlejší úlevy nebo se jedná o krok k upoutání pozornosti.