Hlavní obsah

Úřad OSN pozastavil doručování pomoci na klíčové trase do Gazy, viní Izrael

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že humanitární operace jsou v Gaze nemožné. Podmínky pro dodávky pomoci podle něj musí zajistit Izrael.

Článek

Oznámení o zastavení pomoci přes hraniční přechod Kerem Šalom přišlo jen den poté, co operace v Gaze kvůli izraelskému úderu pozastavila americká charitativní organizace World Central Kitchen, která byla dalším klíčovým zdrojem jídla pro hladovějící obyvatele. Statisíce civilistů podle humanitárních pracovníků nemají dostatek potravin už řadu měsíců, zatímco v oblasti pokračuje tažení Izraele proti hnutí Hamás.

„Humanitární operace v Gaze se zbytečně staly nemožnými,“ uvedl na sociální síti X Lazzarini. „Pozastavujeme doručování pomoci skrze Kerem Šalom, hlavní vstupní bod pro humanitární pomoc do Gazy,“ dodal v souvislosti s hraničním přechodem na jihu palestinské oblasti.

Přísun humanitární pomoci je dlouhodobě nedostatečný, v poslední době se navíc množí zprávy o tom, že konvoje s pomocí přepadávají ozbrojené skupiny. Lidé na místě uvádí, že se tak děje před zraky izraelských vojáků, kteří proti tomu nezasahují. „Čím dál častěji se opakuje stejný scénář. Po přejezdu přes hranici oddělující Izrael a Gazu a ujetí jednoho kilometru na palestinském území jsou humanitární konvoje rabovány, přímo vedle izraelských jednotek, které přihlíží a nedělají nic, aby to zastavily,“ napsal minulý měsíc s odvoláním na humanitární pracovníky deník Le Monde.

Na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho někdejšího ministra obrany Joava Galanta nedávno vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC) mimo jiné pro podezření, že Izrael ve válce v Gaze používá hlad jako zbraň. Izraelci obvinění z válečných zločinů označují za absurdní a antisemitská.

Lazzarini uvedl, že humanitární práci znemožňují izraelské kroky, mimo jiné útoky na palestinskou policii, která dříve na dodávky pomoci dohlížela. „Zodpovědnost za ochranu humanitárních pracovníků a dodávek má Izrael, coby okupační síla. Musí zajistit bezpečný přísun pomoci do Gazy a musí se vyvarovat útoků na humanitární pracovníky,“ píše se v jeho prohlášení.

Doporučované