Hlavní obsah

Moravskoslezský a olomoucký hejtman žádají o prodloužení stavu nebezpečí

Foto: Tomáš Svoboda , Seznam Zprávy

Opava je jedno z míst, která povodně zasáhly nejvíce.

aktualizováno •

O prodloužení stavu nebezpečí stojí osm obcí Moravskoslezského kraje s rozšířenou působností, trvat by měl do 13. listopadu. Na Olomoucku by se prodloužení mělo týkat zaplavených oblastí Jesenicka a Šumperska.

Článek

Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) žádá vládu o prodloužení stavu nebezpečí, který byl v regionu vyhlášen v polovině září kvůli povodním. Prodloužit ho chce pro osm obcí s rozšířenou působností. Hejtman to řekl novinářům po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje. Konec prodlouženého stavu by tak připadal na 13. listopadu.

Stav nebezpečí by se v případě souhlasu vlády měl prodloužit v Bohumíně, Bruntálu, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Kravařích, Krnově, Opavě a Ostravě. Prodloužení stavu nebezpečí podle hejtmana usnadní likvidaci následků povodní.

„Přestože se jedná o ten nejnižší nouzový stav, tak to umožňuje řešit v území likvidační práce a zahájit i obnovovací práce, protože byť je to ten nejnižší z nouzových stavů, tak umožňuje legislativně některé věci řešit bezprostředně, což by jinak nebylo možné. Jedná se především o demolice budov, stavební práce na korytech řek nebo energetické infrastruktuře,“ řekl Bělica.

O prodloužení stavu nebezpečí v pátek odpoledne požádal i olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN). Týkat by se měl zaplavených oblastí Jesenicka a Šumperska. Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho platnost skončí 13. října. Návrh počítá s prodloužením tohoto krizového opatření do 12. listopadu.

O prodloužení stavu nebezpečí požádaly samosprávy v Jeseníku a Šumperku i společnosti ČEZ Distribuce a GASNET.

Při vyhlášeném stavu nebezpečí lze podle Suchánka v postižených oblastech snadněji organizovat pomoc vojáků i hasičů, bez které se samosprávy i místní lidé ani bezmála tři týdny po záplavách stále neobjedou. Při obnově poškozené infrastruktury pak není třeba složitě žádat o stavební povolení, což distribučním firmám výrazně usnadňuje opravu poničených rozvodů elektřiny, plynu a vody.

Doporučované