Hlavní obsah

Maďarsko odchází od Mezinárodního trestního soudu. Je zpolitizovaný, tvrdí Orbán

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Maďarsko se rozhodlo odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC). Do země přicestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, a to i přesto, že na něj ICC vydal zatykač.

Článek

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že jeho země odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože je podle něj nyní zpolitizovaný. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jenž je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači, který na něj vydal ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové.

Orbán jako příklad zpolitizování soudu označil listopadové rozhodnutí ICC vydat na šéfa izraelské vlády zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v palestinském Pásmu Gazy. Soud, který sídlí v Haagu, vydal zatykače i na bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a také na někdejšího šéfa vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa, který je už ale po smrti. Izrael obvinění odmítá.

„Právě jste zaujal odvážný a zásadový postoj k ICC a já vám děkuji, Viktore,“ prohlásil podle agentury AFP na společné tiskové konferenci s Orbánem Netanjahu a Mezinárodní trestní soud označil za zkorumpovaný.

Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás o něco dříve oznámil, že se maďarská vláda rozhodla od ICC odstoupit. Úřady podle něj během dne zahájí patřičný proces.

Orbán už krátce po vydání zatykače na Netanjahua loni v listopadu prohlásil, že hodlá izraelského premiéra pozvat a zatykač ignorovat.

Vedení Mezinárodního trestního soudu (ICC) uvedlo, že je rozhodnutím Maďarska znepokojeno a stát zároveň vyzvalo k pokračování spolupráce, jak uvedl podle Reuters soud ve svém prohlášení. Mluvčí soudu Fádí Abdalláh již dříve podle agentury AFP řekl, že Maďarsko je nadále povinno s ICC spolupracovat. Odstoupení státu od Mezinárodního trestního soudu totiž nabývá účinnosti jeden rok po uložení dokumentu o vystoupení z instituce.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes k prohlášení Orbána novinářům v Bruselu řekl, že se nejprve potřebuje podívat, co Maďarsko reálně učiní a jaké budou další kroky. „Naše mezinárodně-právní závazky zatím platí,“ dodal.

Maďarsko podepsalo Římský statut, na jehož základě tribunál vznikl, v roce 1999 a ratifikovalo ho o dva roky později za Orbánova prvního funkčního období, podotkla agentura AFP.

Doporučované