Článek
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac nařídil armádě, aby se připravila, že setrvá ve třech nyní již vylidněných palestinských uprchlických táborech na okupovaném Západním břehu Jordánu ještě rok, a zhruba 40 000 vysídleným obyvatelům nedovolila návrat.
„Z uprchlických táborů Džanín, Tulkarm a Nur Šams bylo dosud evakuováno 40 000 Palestinců a nyní v nich nejsou žádní obyvatelé. V táborech byla rovněž zastavena činnost UNRWA,“ uvedl Kac v prohlášení s odkazem na agenturu OSN pro palestinské uprchlíky, kterou Izrael viní ze spolupráce s radikály. Dodal, že armáda nyní čistí „hnízda“ teroristů a ničí infrastrukturu a zbraně „v rozsáhlém měřítku“.
Jak informují tiskové agentury AP a AFP odvoláním na ministrovo prohlášení, armáda současně oznámila, že rozšiřuje protiteroristickou operaci na Západním břehu zahájenou pod názvem Železná zeď 21. ledna. Do Džanínu považovaného za baštu palestinských radikálů posílala tankovou četu.
Server The Times of Israel k tomu uvedl, že Izrael nasadil na okupovaném palestinském území tanky naposledy při operaci Obranný štít v roce 2002. Palestinská média zveřejnila fotografie tří tanků v oblasti Džanínu.
„Nařídil jsem armádě, aby se připravila na dlouhý pobyt ve vyčištěných táborech, po dobu následujícího roku, a aby nedovolila návrat obyvatel ani teroru,“ sdělil Kac. Doplnil, že Izrael nedovolí návrat k minulé praxi, kdy se Írán prostřednictvím islamistických skupin podle něj snažil v oblasti otevřít východní frontu v boji proti židovskému státu.
Násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde žije na 2,7 milionu Palestinců a asi půl milionu Židů, výrazně zesílilo po vypuknutí války v Pásmu Gazy, kterou v říjnu 2023 rozpoutalo teroristické hnutí Hamás svým bezprecedentním útokem na jihu Izraele.
Palestinští radikálové často útočí na izraelské civilisty, policisty i vojáky, zatímco izraelská armáda provádí nárazové razie, které často končí přestřelkami mezi bezpečnostními silami a palestinskými ozbrojenci, umírají při nich ale i civilisté.