Článek
Důvodem je, že nebyl zaveden tzv. lockdown, lidé dojíždí do práce a zpět domů, kde by jim zrušení zón zkomplikovalo parkování. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Platnost zón byla zrušena letos od března do května a město na parkovném letos přijde o více než 140 milionů korun. Rezidenti platí 1200 korun ročně.
„Aktuálně neuvažujeme o rozvolnění zón placeného stání, jako tomu bylo na jaře. Situace je odlišná a platí jiná nařízení. Naštěstí neplatí lockdown, kterým vláda omezila pohyb lidí, není zastavená ekonomika a neplatí, že by lidé měli být doma. Musíme také ochránit rezidenty, kteří za parkování platí, dojíždějí do práce, a večer chtějí zaparkovat u svého bydliště,“ uvedl Hofman.
Představitelé města v minulosti uvedli, že očekávají propad tržeb z virtuálních parkovacích hodin a parkovacích automatů ve výši asi 88 milionů. O další peníze město přijde prodloužením platnosti parkovacích oprávnění za dobu, po kterou trvají opatření proti koronaviru, a to o zhruba 52,7 milionu korun.
Praha loni získala z parkovacích zón 750,5 milionu korun, což je meziročně více. Největší částku vybrala, stejně jako v minulých letech, v Praze 1 a 2 a nejvíc peněz zaplatili řidiči prostřednictvím parkovacích automatů, celkem přes 349 milionů.
Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila již v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 9. Část radnic je nezavedla na celém svém území, ale ve vybraných částech a postupně je rozšiřovaly. Do systému se letos zapojila také Praha 10.