Článek
Žádná pyrotechnika, ale světelná show. Tak hlavní město přivítá Nový rok 2020. Pražští radní se usnesli, že vyjdou vstříc těm, kteří ohňostroje kritizují, protože mimo jiné plaší domácí i divoká zvířata. Pražané však úplně bez odpalování obřích rachejtlí nebudou. Ohňostrůjce na své území pustí městská část Praha 2.
Novoroční ohňostroj tak bude odpálen z Bastionu nad parkem Folimanka. Show zařídí spolek Ohňostroj pro Prahu. Ten už avizoval, že ohňostroj bude věnován památce Karla Gotta. „Konkureční“ magistrátní videomapping zařizuje agentura Art4Promotion a ponese název My, Praha a k vidění bude na budově Národního muzea na Nový rok od 18, 19 a 20 hodin.
„Jsme si jisti, že většinu Pražanů obtěžuje celodenní, amatérské odpalování pyrotechniky, které probíhá většinou nekontrolovaně, a je tak velkou psychickou zátěží pro malé děti i zvířata. Patnáctiminutové organizované představení profesionálních pyrostrůjců považujeme za důstojnou oslavu Nového roku, která k evropským i světovým metropolím neodmyslitelně patří," uvedl místostarosta druhé pražské městské části Jan Korseska (ODS), proč vyšli vstříc kritikům magistrátního rozhodnutí „nestřílet“.
Podobné rozhodnutí jako „velká Praha“ učinila i řada měst ve světě. U našich slovenských sousedů nebude odpalovat ohňostroje hned několik měst. Peníze, které by na ně jinak připadly, pošlou rodinám, jež přišly o domov kvůli výbuchu prešovského paneláku. Do iniciativy se přihlásila například Banská Bystrica, Svidník nebo Liptovský Mikuláš.
ĎAKUJEME 👏 Dnes sa nám na Primátorskom punči podarilo pre Prešov vyzbierať 3033 eur. Spolu s peniazmi za zrušený ohňostroj a silvestrovský program to bude suma 13 033 eur👍🏻.
Zveřejnil(a) Mesto Banská Bystrica dne Pátek 13. prosince 2019
Omezení chystá i Německo. Organizace pro ochranu životního prostředí „DUH” vyzvala okolo 100 německých měst k organizaci ohňostrojů bez černého střelného prachu. Města by se měla uchýlit například k laserovým nebo jiným světelným show. Podle ministerstva životního prostředí se totiž každý rok v Německu uvolní přes 4500 tun prachových částic.
Velká města, jako například Berlín nebo Mnichov, ve svých centrech vytvořila „bezohňostrojové zóny”. V Düsseldorfu platí celoplošný zákaz používání zábavní pyrotechniky a v některých částech města se pyrotechnika nesmí ani přenášet. Pro Frankfurt a zbytek německých měst platí, že se ohňostroje mohou odpalovat pouze mezi 31. prosincem a 1. lednem s tím, že se nesmí vypouštět v blízkosti kostelů, pečovatelských domů nebo nemocnic. Informoval o tom server The German Eye.
Anketa
Zóny bez ohňostrojů rozšiřuje i Nizozemsko. Tyto oblasti byly vytvořeny celkem ve 113 obcích, což je o 22 více než minulý rok. Zóny byly umístěny především do lokalit v blízkosti pečovatelských domů a tam, kde žije větší procento starších lidí. Loni byly v Nizozemsku na automobilech, domech a bytech způsobeny škody za 15 až 20 milionů eur, k tomu 396 lidí utrpělo zranění spojená s pyrotechnikou a 2 lidé zemřeli, upozorňuje server Dutch News.
Jedny z nejpřísnějších regulací má v tomto ohledu Lucembursko. Většina obcí zde během roku nepovoluje vůbec žádné ohňostroje. Pro střílení pyrotechniky bývají udělována zvláštní povolení, ani Nový rok není výjimkou a povolenku udělují jen některá města.
Ani Afrika se trendu tichého silvestru nevyhnula. V Kapském Městě letos nebudou zpřístupněna určená místa pro používání zábavní pyrotechniky. Město se tak rozhodlo částečně kvůli nevoli veřejnosti a také kvůli vysokým personálním a finančním nákladům spojeným s provozováním zvláštních míst.
Praha je moderní metropolí. Proto reagujeme na současné světové trendy a oslavíme vstup do nového roku videopmappingem namísto klasického ohňostroje. Lidé tak o zajímavou podívanou nepřijdou, oslavy ale budou ohleduplné ke zvířatům a nedojde během nich ke znečištění ovzduší.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 7, 2019
Klíčové argumenty, proč neodpalovat pyrotechniku ve velkém, jsou v zásadě dva. Ochrana zvířat a znečištění.
Čeští meteorologové při festivalu Ignis Brunensis v Brně došli k závěru, že se znečištěním to není tak zlé. Do ovzduší se sice podle nich uvolňují plyny, jež vznikají po hoření, a stopové množství kovů, jako je například chrom, titan či baryum, které se používají pro obarvení odstřelované pyrotechniky, nicméně neděje se tomu ve velkém množství. Tedy pouze s jedinou výjimkou, a tou je draslík. Ale ten je považován některými studiemi naopak za prospěšný, protože může snižovat riziko kyselých dešťů. Studie ovšem byla uskutečněna v létě, což znamená, že do ní nejsou zohledněny jevy jako je inverze či působení větru na rozptyl částic pocházejících z ohňostrojů.
Naopak dopady na zvířata jsou větší problém. Z těchto důvodů je tradičně zakázáno odpalování pyrotechniky v chráněných oblastech národních parků. A ani silvestr nepředstavuje výjimku v zákazu.
Ohňostroje stresují obecně všechna zvířata, nejkritičtější jsou v tomto ohledu ptáci. Ti se kvůli světelným a zvukovým efektům hromadně plaší a kvůli zhoršené schopnosti vidět narážejí při letu do budov, lamp či tramvajového vedení.
„Hlasité rány mnohdy doprovázené i světelnými efekty zvířata děsí, a ta se pak v útěkové panice zraňují o překážky v okolí, které jsou pro ně navíc ve tmě méně zřetelné. Nejčastěji naráží do vedení elektrického proudu a prosklených ploch. Mohou se ale zranit také o větve stromů, savci mohou uváznout v oplocení a podobně,“ uvedl pro ČTK Stanislav Němec z vlašimské záchranné stanice pro živočichy. Mazlíčky nejlépe uchráníme stresu tím, že zatáhneme závěsy a pustíme televizi, čímž je minimalizován hluk zvenčí, radí dále spolek OBRAZ. Podrobnější návod poskytuje internetová stránka bezrachejtli.cz.
Speciální kategorií rizik spjatých s ohňostroji je zábavní pyrotechnika. Nebezpečná manipulace s ní vede každoročně k desítkám úrazům. Přesná čísla však nejsou, protože případů, kdy je k úrazu přivolána záchranná služba, je jen zlomek. A jak upozorňují například i odborníci ČHMÚ, je to právě tento druh pyrotechniky, který představuje mnohem větší riziko ve všech zmíněných ohledech, jako je znečištění i plašení zvířat, než několikaminutový ohňostroj odpalovaný pod dohledem odborníků.
„Drobná pyrotechnika odpalovaná během silvestrovských oslav v součtu znamená výrazně vyšší vliv a jasně pozorovatelný nárůst koncentrací prachových částic. V případě jednoho velkého profesionálního ohňostroje je vliv na kvalitu ovzduší ve městě jako celku minimální,“ uvedl v průzkumu Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.